TRIGGER POINTS - SPOUŠŤOVÉ BODY


Trigger points
nebo také spoušťové body, jsou jedním z projevů poruchy svalové funkce. Spoušťové body (trigger points) jsou místa ve svalech, kde z určitých důvodů došlo k poruše přirozené schopnosti stažení a uvolnění svalových vláken. Příčin, které vedou ke vzniku spoušťových bodů je mnoho. Může jít o přímé poranění svalu, hormonální poruchy, minerálové poruchy. Velmi častou příčinou je však chronické svalové přetížení s dlouhodobou kontrakcí nízké intenzity. Typickým příkladem je například práce v sedě na PC, kdy podvědomě zvednutá ramena vedou k chronickému přetížení trapézových svalů a zvedačů lopatek. Zcela zásadní roli pak hraje stres.
Spoušťové body (trigger points) bývají zdrojem bolesti, ochablosti, omezení pohybu a dalších potíží. Stává se, že bolest a problémy se neobjevují v místě postižení, ale úplně jinde. V tomto případě se mluví o přenesené bolesti. Pokud se nějaký trigger point objeví a neošetří se, dochází k řetězové reakci. Aby se nahradila funkce ochablého svalu, jiný sval se musí napnout a pracovat za něj, takže se objeví spoušťový bod i na něm.

Například:
občas si chodíte zaběhat nebo jezdíte na kole a po čase vás začne bolet koleno. Jdete k doktorovi, ten vás pošle na rentgen kde se nic nezjistí. Doktor vám předepíše léky na bolest a vám se uleví. Bohužel jen na chvíli. Při přetrvávajících bolestech jdete opět k doktorovi, který vás pošle k fyzioterapeutovi. Ten vám doporučí protahovací a posilovací cviky. Stav se zlepší, ale stále to není ono. Začnete se smiřovat s tím, že s touto bolestí se musíte naučit žít a vzdáte se běhání a jízdy na kole. Přitom stačí ošetřit spoušťové body na stehně či lýtku, které jsou možnou příčinou bolesti v koleni.

Indiakce:
* bolesti hlavy
* bolesti zad
* bolesti kloubů
* další bolesti týkající se pohybového aparátu
* při stavech úzkosti, beznaděje, deprese, ... (tyto stavy mohou být důsledkem bolestí na těle)

Kdy nechodit (kontraindikace):

* virová onemocnění
* odvápnění kostí
* onkologická onemocnění
* nádorová onemocnění
* infekční onemocnění
* hnisavá a plísňová onemocnění
* záněty kloubů, ledvin, močových cest
* těhotenství
* křečové žíly