Pokud se blíže podíváme na historii nejrůznějších druhů hnětení těla, musíme podle některých zdrojů dokonce až do pravěku, kdy prý naši předci zjistili, že třením a masírováním poraněných míst nebo unavených částí těla přichází příjemná úleva. Historici jsou si pak jisti, že se masáže praktikovaly na bitevních polích starých Babyloňanů a Asyřanů, kteří je svým vojákům "ordinovali" mezi jednotlivými bitvami. Ti pak měli více sil a také byli pro kruté boje ve větší psychické podobě. A my pro tento účel masáže aplikujeme vlastně dodnes. I pro nás, ve 21. století, je každý den svým způsobem boj, obrovský stres, hlučná vřava, pro kterou nás masáže dokážou perfektně připravit i zbavit nás jejích deprimujících následků. Masáže už velmi dávno znali také ve starém Egyptě, kde o nich hovoří i svitky staré 7000 let, nebo v Líně či Indii, kde se s nimi setkal sám Alexandr Veliký. O masáži se zmiňuje i Homér ve své Odysee, praktikoval ji praotec lékařů Hippokrates i jeho následovníci. Když zabrousíme na západní polokouli, najdeme jisté formy masáží také u starých amerických indiánů. Zkrátka jen Evropa dlouho zaostávala. Než se rozmohlo mořeplavectví a cestování.

BLÝSKÁNÍ NA LEPŠÍ ČASY

Naplno si starý kontinent tedy začal masáže užívat až s nástupem novověku (od poloviny 16. století). A masáže, jak je převážně známe dnes, ty klasické, kondiční či sportovní, se pak rozvíjely naplno od 19. století. U nás v Čechách vznikla nicméně první oficiální masérská škola dokonce až ve třicátých letech 20. století, kdy byla masérská činnost povolena jako samostatná živnost Ano, přes všechen prospěch to u nás měly masáže trochu obtížné, ale díky bohu za to, že to nakonec dobře dopadlo. Hlavní boom samozřejmě zaznamenaly až na přelomu 20. a 21. století, takže si dnes můžeme užít kromě standardní masáže zad či šíje (které jsou nejvyhledávanější i techniky z celého světa na příjemné vysoké úrovni. )

HNĚTENI, TLAKY, PODTLAKY

Když už jsme u jednotlivých technik, existuje nekonečná řada způsobů, jak se vás masér v závislosti na druhu masáže může dotýkat. Můžete při nich být nazí i oblečení do pohodlného bavlněného úboru. Můžete při nich zažít hnětení nasucho či příjemné pohyby masérových rukou klouzajících po vrstvách (aroma) oleje. Setkáte se s akupresurou neboli masáží prostřednictvím tlaků na určité strategické body. V rámci některých masáží po vás mohou maséři chodit, "šťouchat" do vás lokty, provádět s vámi nejrůznější cviky nebo vám dopřát masáž prostřednictvím horkých kamenů, bylinných balíčků, nejrůznějších dobrot od čokolády po med či cukr. Při masáži navíc nemusíte být sama, lze ji zažít v páru, s partnerem, nebo se na vás může připravit hned několik masérů najednou.

BLAHO V KAŽDÉM DOTYKU

Za svou oblibu každopádně masáže vděčí mnohému. Jsou relativně snadno (i finančně) dostupné, fungují na řadu potíží a může Je absolvovat prakticky každý. Masér vám pomůže, když jste unavení fyzicky i psychicky, podpoří váš imunitní systém, povzbudí metabolismus celého těla, takže se vám pak i snáze hubne, s jeho pomocí zvládnete stres i domácí hádky nebo spory v práci, snadněji zvládnete rekonvalescenci po úrazu nebo dlouhé nemoci, můžete posílit i svůj vztah, někoho jimi potěšit ... masáže jsou jednoduše nositelem dobra, pozitivní energie a příjemných prožitků. To je jim společné, ať jdete na tu nejobyčejnější, nebo nejexotičtější.