KAMENY MEDITACE

Očista drahých kamenů

Pro základní očistu drahého kamene je nejvhodnější omývání teplou proudící vodou po dobu alespoň 3 minut, čímž se také spláchne z kamene povrchová nečistota.

Meditace s krystalem představuje jeden z nejsnazších způsobů, jak se naladit na energii kamene. Před zahájením meditace krystal očistěte, aby jeho energie byla skutečně čistá. Meditace je způsob, jak zahnat z mysli vše rušivé. Má mnoho výhod - zmírňuje napětí, snižuje krevní tlak atd., současně vám ale dovolí důkladně poznat vaše kameny, neboť během tiché meditace k vám budou krystaly promlouvat.

Vodu nesnášejí zejména lazurit, malachit a tyrkys.

Aktivace drahých kamenů

Očištěný kámen je třeba aktivovat, tj- dodat mu zpět aktivní energii. K tomu je třeba vhodný energetický zdroj, nejlépe přírodní nebo v některých případech umělý.

Jako přípravný krok je dobré kámen za sucha pečlivě vyleštit suchým flanelovým hadříkem. Na další suchou utěrku kápneme eukalyptový ("koalka") nebo jiný aromatický olej a kámen vyleštíme do vysokého lesku. Tím je částečně aktivován a připraven k dalšímu působení.

Nejčastějším aktivátorem je ale sluneční záření. Kámen položíme na bílý papír a vystavíme jej po určitou dobu slunečnímu světlu. Dobu ozáření i jeho intenzitu volíme podle citlivosti kamene. Citlivější kameny vystavujeme jen světlu měsíčnímu.

Aktivaci slunečním světlem vyžadují například achát, amazonit, akvamarín, avanturin, azurit, křišťál, jantar, chalcedon, citrín, sokolí oko, fluorit, hematit, kalcit, korál, lazurit, mléčný křemen, perly, perleť, onyx, záhněda, rodonit, syenit, safír, spinel, tygří oko, tyrkys, turmalín, zirkon.

Některé "citlivé"kameny je lépe aktivovat měsíčním světlem, tj. polarizovaným slunečním světlem, odráženým od měsíce. Postup je stejný jako u světla slunečního. Největší účinnost má přitom úplněk.

Aktivaci měsíčním světlem nebo v nejhorším případě slabým denním světlem vyžadují například ametyst, azuro-malachit, čaroit, chryzokol, chryzopras, diamant, heliotrop, jadeit, jaspis, karneol, labradorit, malachit, měsíční kámen, obsidián, opál, rodochrozit, růženín, rubín, smaragd, sodalit, topaz, zoist.

Rozhodně nelze doporučit pomoc nejrůznějších "léčitelů", kteří se nabízejí předat svou vlastní vnitřní energii drahému kamenu. Pokud si nejsme stoprocentně jistí, že jde o nezištného, poctivého léčitele, který je skutečně obdařen "pozitivní energií", je lépe se mu vyhnout.

Každý kámen má po práci právo na odpočinek, po několika měsících na dovolenou a po uplynutí několika let i právo na důchod. Kameny nevyhazujme do odpadu. Pokud jsme se s nimi již duševně rozloučili a nechceme si je nechat na památku, tak je někde zakopejme do země nebo hoďme do vody.

Meditace

Meditace se podobá otevření dveří do jiného světa, zejména pokud si vyberete krystal, který v sobě má žilky nebo kamínky. Krystal dokáže člověka doslova pohltit - klidem, jejž přináší, pocitem uvolnění a postupným vhledem přerůstajícím až do stavu naprostého pochopení veškeré jejich moudrosti. Je výhodné meditovat střídavě se všemi krystaly a vždy několik dnů věnovat naladění na každý z nich a jeho důkladnému poznání.

Někteří lidé si rádi pořádají krystalový den, během nějž se naladí postupně na všechny svoje krystaly. Začnete s červenými, které vám dodají energii a vybudí vaše schopnosti. Poté se přesouvejte ve směru spektra duhy - k oranžovým, žlutým, zeleným, modrým, fialovým a konečně k průzračným kamenům. Dostanete se tak ke stále vyšším krystalovým vibracím, až dosáhnete stavu blaženosti. Nakonec možná budete potřebovat uzemnit získanou energii některým z černých krystalů. Uzemnění energie po meditaci je důležité, neboť v opačném případě byste mohli mít dojem, že jste zůstali kdesi v jiném světě. K takovému účelu poslouží dobře kameny nazývané "boji". Jakmile si je rozložíte po těle, přenesou vás rychle a citlivě zpět do reality.

Meditační cvičení s krystalem

Zajistěte, aby vás nic nerušilo - zejména ne vyzvánění telefonu. Pohodlně se svým krystalem usaďte. Držte jej v obou rukou nebo ho položte na nízký stolek před sebe.

Dýchejte zlehka. Každý výdech by měl být o něco delší než nádech. Při nádechu se nechte vždy cele prostoupit pocitem klidu, který do vás vchází společně s přijímaným vzduchem. Dýchejte co nejuvolněněji.

Upřete lehce soustředěný pohled na krystal. Vnímejte jeho barvu, tvar i hmotnost (pokud kámen držíte) a současně i vibrace, které vám z krystalu vcházejí do dlaní. Dovolte kameni, aby vás vtáhl do svého nitra, prohlížejte si jeho vnitřní plochy. Až na to budete připraveni, zavřete oči. V tichosti rozjímejte s energií krystalu a dovolte jí, aby vám pověděla něco o vás samých.

Po završení meditace otevřete oči a krystal odložte. Postavte chodidla pevně na podlahu a pro konečné uzemnění uchopte do ruky šedivý křemen nebo kámen boji.