KOZOROH

Příznivé dny: sobota

Nepříznivý den: úterý

Čísla: 2, 8, 28, 47

Barva: Černá

Kameny: granát, jantar, onyx, rubín

Zvířata: koza, osol, želva, velbloud, pes

Rostliny: indické konopí, sedmikráska, topol

Charakter: melancholický

Vládnoucí planetou tohoto znamení je Saturn. Ta dává těmto lidem jejich typickou vlastnost, která je touha po znalostech. Kozorozi nepřetržitě přemýšlejí, přehrávají si pracovní problémy, v bystré hlavě se jim rodí skvělé plány, myšlenky, které většinou realizují. Pouští se jen do stoprocentních akcí. Často se stávají uznávanými osobnostmi. Někdy je touha po vedení vede k uzavřenosti. Velmi neradi se podřizují. Málokomu vnucují svoje rady. Dokáží být neuvěřitelně vytrvalí. Dokáží být tvrdí k Vám, ale i k sobě. Mají smysl pro parapsychické jevy a zaobírají se záhadami. Úctu k moudrosti a zkušenostem starších mají vštěpenou v povaze. Respektují autoritu a čest tradice. Málokdo ví, že Kozoroh předčí tvrdohlavost Berana, vynalézavost Štíra, jemnost Ryby, logickost Panny a náladovost Raka. Jeho náladovost a nedůvěra vyžaduje trpělivých partnerů. Avšak také potřebuje, aby byla oceněná jeho vtipná a záhadná povaha.

HODÍTE SE K SOBĚ ?

Kozoroh-Skopec

Skopec je pro Kozoroha ideální partner na jednu noc, k vášnivému flirtu na dovolené nebo na nenucenou zábavu včetně společné noci, pokud je třeba. Při prvním setkání to jaksepatří zajiskří a již předem bez jakékoli domluvy se zdá být jasné, co se bude dít. Kozorohovi se na Skopci líbí jeho nestrojené chování, otevřenost a humor, a pochopitelně fyzická přitažlivost. Bez velkých okolků se jde rychle k věci. Možná je pravděpodobnější, že větší naději má kombinace žena v Kozorohu a muž Skopec než opačná dvojice. Pro ženu v Kozorohu je Skopec nezávazným malým dobrodružstvím. Cítí jeho naléhavý sex, který ji na krátkou dobu může fascinovat, a ví, že nebudou žádné scény, až se budou zase rozcházet. Proto se nemusí cítit k ničemu zavázaná. Pro muže Kozoroha postupuje žena ve Skopci možná příliš rychle. Rád by se přece jen dostal také trochu ke slovu. Ovšem pokud se někomu podaří ho svést, kdo by to měl být, ne-li umíněná žena ve Skopci? A on toho určitě nebude litovat.

Nejde tu právě o něžné chvíle erotiky, nýbrž o silový přízemní sex, při němž rozhodně není nezbytná měkká postel. Mohla by to být dokonalá orgie ve dvou.

V partnerském vztahu to není zcela bez problémů. Tady je prostě ve hře příliš mnoho rohů. Skopec má své jasné představy a nenechá se Kozorohem ovlivňovat. Stejně tíhne k chaosu tam, kde má Kozoroh sklon k pořádku. Skopec je opravdu egoistický partner, jemuž by měl člověk pokud možná číst přání z očí. Ale někoho takového nemůže Kozoroh po svém boku potřebovat. Při hádkách na sebe ti dva přímo nekřičí, ale bývá to skutečně prudké, protože každý trvá na svém. O klid by se tu musel postarat harmonizující ascendent na obou stranách.

Kozoroh-Býk

Tato dvě znamení země si prostě musí být sympatická. Žena v Kozorohu se do silného muže v Býku, který má styl, zamiluje na první pohled, a stejně tak muž Kozoroh do ženy v Býku, neboť je pro něj dokonalým ztělesněním ženy. V zásadě to bývá Kozoroh, který je v této konstelaci aktivnější a otevřenější. Chová k Býkovi důvěru, tady se mu nemůže nic stát, tady se nepotřebuje schovávat. Většinou však do tohoto vztahu příliš mnoho vkládá. Očekává od Býka něco, co ten splnit nemůže a ani nechce.

Již po první noci žena v Kozorohu shledá, že to s mužem v Býku nadlouho nepůjde. Vychutnává sice jeho živočišnou smyslnost, má však vyšší nároky. Muž Kozoroh zase nevyhovuje nárokům ženy v Býku, protože on si s takovým množstvím ženství v náruči neví co počít.

Za nocí si tento pár spíš povídá, než by se věnoval sexu, protože každý je tím druhým poněkud rozčarován. A třebaže jsou vzájemné sympatie ještě velké, zcela jasně to mezi těmi dvěma fyzicky moc nehraje. Kozoroh většinou od Býka odejde nebo styky přeruší. Partnerský vztah by sice mohl být nakrátko harmonický, jakmile však pomine první okouzlení, Kozoroh shledá, že s Býkem přece jen nemá mnoho společného, především žádné koníčky ani zájmy. Býk ho brzdí v jeho rozletu, vyčítá mu, když (samozřejmě kvůli zaměstnání) přichází příliš pozdě domů, a přitahuje mu otěže. Jeho výčitky bývají většinou velmi impulzivní a prudké, což Kozoroh nenávidí a reaguje vysloveně vzdorovitě. Takže: raději ať se ti dva neberou, ale rozhodně existuje možnost trvalejšího přátelství, protože Kozorohovi je Býk emocionálně velmi sympatický.

Kozoroh - Blíženec

Věci se musí brát tak, jak přicházejí, jemný větřík stejně jako orkán. Právě tím druhým způsobem přepadá Blíženec Kozoroha a pěkně s ním zamává. Kozoroh samozřejmě ví, že tento člověk je sám naprostý protiklad, ale Blížencovým šarmem je tak fascinován, že prostě neodolá. Blíženec možná jako jediný přiměje Kozoroha k tomu, aby dělal věci, které by ho dříve ani ve snu nenapadly. Blíženec si s ním pohrává, tu ho vábí k sobě, tu se zase chová zdrženlivě, a kupodivu právě Kozoroh dopustí, aby létal sem a tam jako pingpongový míček. Jakmile se Blíženec odvrátí, snaží se ho Kozoroh držet pevněji. Když však konečně Blíženec ke Kozorohovi vzplane - a to může hezky dlouho trvat -, zabírá si ho pro sebe celého, což je zase příliš na Kozoroha. V Blíženci hledá Kozoroh dobrodružství, neznámý svět a především nenucenost, jíž je sám obdařen jen skrovně. Doufá, že ho tento partner bude inspirovat, ale nakonec má co dělat, aby se ubránil a došel klidu. Kozoroh bývá občas toho názoru, že by Blíženci neuškodilo, kdyby se pootočil o 180 stupňů, jenže Kozorohovy názory a zásady Blížence vůbec nezajímají, naprosto je ignoruje. Z těchto důvodů stojí Blíženec Kozoroha spoustu energie, a proto musí počítat s nějakými těmi šedinami a vráskami. Blíženec je člověk, který se nenechá polapit a vodit na provázku.

Natrvalo nemůže být pro Kozoroha spolehlivým partnerem. Ale Kozoroh by možná měl vidět Blížence takového, jaký je, dívat se na toto vzdušné setkání - setkání dvou znamení vzduchu - jako na malou změnu, jako na kreativní faktor ve svém životě, který je ovšem časově omezen, a neměl by se pokoušet ho udržet.

Kozoroh-Rak

Někdy v životě Kozoroh nějakého Raka potká, třebaže tato konstelace není z nejvýhodnějších. Raka nedokáže Kozoroh jaksepatří prokouknout. Je sice okouzlen jeho šarmem a vychutnává flirt, ale opravdu rozpálit se s ním nedovede.

S Rakem může Kozoroh zažít mnoho něžných chvil nebo romantických večeří, může s ním vést dlouhé a zajímavé rozhovory, delší perspektivu to však nemá. Žena v Kozorohu se orientuje v docela jiném směru, sex má raději energičtější a ráda experimentuje, a v tom jí Rak není partnerem. A že by se žena v Raku nechala zavést do ložnice mužem Kozorohem, je také nepravděpodobné, už proto, že on s ní neumí flirtovat a skládat jí komplimenty. To by se musel jaksepatří snažit. Ve vztahu Kozoroh-Rak musí Kozoroh zápolit s Rakovou náladovostí, nedokáže se vyrovnat s jeho citlivostí, zatímco Rak zase trpí pod Kozorohovou tvrdostí.

I přes pár hezkých okamžiků nebude všední život ani pro jednoho uspokojivý. Kromě toho se Rak moc rád k tomu druhému přimkne, což Kozorohu vůbec nevyhovuje. Nějakou dobu se sice nechá spoutat, ale jednou Raka opustí, pokud ten ovšem nezmizí dřív, protože Kozoroh by ho mohl už kvůli svému egoismu značně omezovat. Raci pak zase velmi rychle zalezou do svého krunýře.

Kozoroh-Lev

I kdyby byl Lev sebenápadnější, Kozoroh si ho sotva všímá, a stejně tak je tomu naopak. Ti dva se k sobě přiblíží spíš náhodou, protože musí sedět ve společnosti u téhož stolu nebo sdílejí v opeře stejnou lóži. Zpočátku je to spíš rozhovor, který je shlíží, než fyzická přitažlivost. Určitou vzájemnou náklonnost však nakonec objeví. Po společné noci většinou padne rozhodnutí, zda si půjdou z cesty, nebo zda zůstanou spolu. Silná žena ve Lvu Kozoroha zajímá už proto, že ví, co chce. To mu imponuje. Později se mu však její síla může stát osudnou, protože Lvice se nedá nijak omezovat. Žije svým životem, a jestliže s tím Kozoroh nesouhlasí, rozhlíží se po jiných možnostech. Aby si Kozoroh ženu ve Lvu udržel, musí ji občas rozmazlovat, skládat jí komplimenty a dokazovat jí, že ona je ta nejlepší. Muž ve Lvu působí na ženu v Kozorohu svou silou a jistotou, ostatně je to zřejmě to, co ona u muže hledá. V tomto vztahu bude vždy existovat jistá konkurence, i kdyby šlo jen o to, toho druhého svou silou vždycky předčít. Žena v Kozorohu musí akceptovat lví přání vést, a v tomto případě to možná půjde. Lev se bude neustále pokoušet přesvědčit ji o svých názorech a bude očekávat, že se ona k němu přidá. Po určitou dobu to snad žena v Kozorohu dokáže akceptovat, natrvalo se však začne obávat, aby nepřišla o část své nezávislosti a těžce vybojovaného sebevědomí. Kdyby se dokázala vpravit do jisté role, aniž by měla pocit, že se musí něčeho vzdát, mohl by být tento vztah trvalý.

Při sexu Kozoroh zjistí, že partner ve Lvu není egoistický, nýbrž velmi vnímavý, a že má fantazii. Také to je pro Kozoroha důvod, aby se Lvem trochu víc zabýval.

Kozoroh-Panna

Usmívají se na sebe, jsou si sympatičtí, ale každý z nich ví, že tomu druhému tak úplně nevěří. Jistá fyzická přitažlivost tu sice je, ale žádné vášnivé chvíle nenastanou. Kromě toho ani jeden toho druhého nijak zvlášť neokouzlí: Kozoroh je nedůvěřivý a Panna se zdá být zdrženlivá.

Kozoroh se k Panně přiblíží až časem, řekněme po určité zkoušce. Cení si na ní chování a stylu, přesnosti, s níž si v jistých situacích počíná, smyslu pro pořádek, který je mu dost blízký. Ve volném čase podnikají mnoho společného, přičemž je to Panna, která Kozoroha stále táhne s sebou. Nějaký čas se Kozoroh v přítomnosti Panny cítí dobře. Jednou si však uvědomí, že mezi nimi vzniká stále více třecích ploch. Panna dokáže být velmi pedantická, především ve věcech, na něž se Kozoroh dívá ležérněji. Pro něj je to plýtvání časem. Zato je zase Panna nespolehlivá ve věcech, které jsou důležité pro Kozoroha.

Přátelství, při němž se ti dva vídají jen tu a tam, je pro konstelaci Kozoroh-Panna lepší než partnerský vztah. V něm by vznikalo mnoho neshod. (pokud jde o sex, téměř nic zde bohužel nevíme.)

Kozoroh-Váhy

Toto spojení by rozhodně mohlo být zajímavé, a to za předpokladu, že si dvojice správně rozdělí role a každý z ní ví, co má dělat. Žena v Kozorohu tedy musí muže ve Vahách vylákat z jeho rezervovanosti, žena ve Vahách se zase musí Kozorohovi přiblížit, jinak k ničemu nedojde. Kozoroh přichází do kontaktu s Vahami většinou náhodou, ale již po krátké době je přímo fascinován. V očích Kozoroha ztělesňuje partnerka ve Vahách ženu smyslnou a inteligentní, což je pro něj ideální kombinace. Okouzlí ho natolik, že on prostě oněmí a ztuhne. To žena v Kozorohu jde na věc energičtěji. Ve vhodné chvíli se odváží muže ve Vahách oslovit, neboť on jí pohledy, úsměvy i les ty dává najevo, že o ni má zájem - první krok však ponechává na ní. Než se dostane Kozoroh s Vahami do postele, většinou to určitou dobu trvá, protože ani jeden z nich známosti na jednu noc nefandí. Kdesi to sice jiskří, ale opravdová vášeň jen tak hned nepřichází. Čas sbližování je poznamenán spoustou vzrušujících okamžiků a bušení srdce. Eroticky prožije Kozoroh s Vahami docela příjemné chvíle, ale tyto fyzické hrátky ho jen tak hned nestrhnou. Pro něj trvá příliš dlouho, než se Váhy rozhýbají, a kromě toho by měl rád v sexu trochu víc nápaditosti. Natrvalo mu však skutečně vadí, že mu Váhy svou energií nestačí. Kozoroh se musí často ujmout vedení, a to ho nudí, trvá-li to dlouho, protože vlastně hledá partnera, který ho roznítí. Možná se v tomto vztahu najde vhodné řešení, ale optimální soužití to rozhodně není.

Kozoroh-Štír

Je to nanejvýš zajímavé spojení, které je na počátku pro Kozoroha velice vzrušující, v delším vztahu se však bohužel projeví jako složité. Štír Kozoroha zajímá.

Žena ve Štíru je muži Kozorohovi sympatická, protože v ní vidí inteligentní a kolegiální partnerku. Nečiní mu potíž skládat jí komplimenty, projevovat se ze své nejšarmantnější stránky, prostě se překonávat. Třebaže ona je přinejmenším stejně nedůvěřivá jako on, přece jen se mu podaří rychle se s ní sblížit. Od samého počátku si oba partneři nic nepředstírají, nýbrž spolu jednají upřímně. Žena ve Štíru je také naprosto spolehlivá. Kozoroh si ji však udrží jedině tehdy, jestliže jí dopřeje její rozmary, neustále ji nekritizuje a nedovolí, aby došlo k hádce. To by totiž přišel zkrátka. Oba partneři mají bohužel sklon k tomu, nosit své problémy neustále v sobě a jednoho krásného dne si je zcela impulzivně navzájem otlouct o hlavu. Dojde k nemilosrdným hádkám, při nichž by to měl Kozoroh raději vzdát, jenže právě to mu jak známo bývá zatěžko. Čím prudší jsou střety, tím těžší je pak nakonec usmiřování.

To muž ve Štíru zachází se ženou v Kozorohu mnohem opatrněji a šikovněji. Vábí ji, budí v ní velký zájem, ale taky ví, kdy se včas zase stáhnout. Je to jeden z mála mužů, který nejde ženě v Kozorohu na nervy. Jistý čas to trvá, ale když se do Štíra konečně zamiluje, stojí to zato. Sex s ním vychutnává, a má-li chuť, těší ji všechny jeho poněkud neobvyklé rozkošnické kousky, ale soužití těch dvou se stává velmi obtížné. Žena v Kozorohu se dokáže ledasčeho vzdát, nikoli však své samostatnosti, ctižádostivosti a určitých návyků. To všechno by ji Štír rád odnaučil, nehledě na to, že jeho permanentní žárlivost jí jde na nervy. Většinou to bývá ona, kdo se opět stáhne. Zde je ostatně třeba dát přednost přátelství před partnerským vztahem.

Kozoroh-Střelec

Střelec je Kozorohovi od samého začátku podezřelý, už proto, že je příliš okázalý. Připadá mu vyzývavý a nápadný. Jediné, čeho si u něho cení, je Střelcova utajená síla a samozřejmě i jeho touha po nezávislosti. Kozoroh ví, že Střelec mu nemůže být skutečně nebezpečný. Možná je to právě to, co ho někdy ponouká, aby s ním navázal důvěrnější vztah.

Sex se Střelcem se stává pro Kozoroha intenzivní dlouhodobou záležitostí, ale o to pravděpodobně stojí oba. Ostatně právě tento tělesný zážitek ho přiměje, aby zůstal. V trvalejším vztahu může Kozoroh - za předpokladu, že vynaloží dostatek trpělivosti - Střelci předvést, jak je třeba být partnerovi věrný a spolehlivý. Střelec mu bude vděčný, neboť se pravděpodobně ještě nikdy necítil tak v bezpečí. Nakonec však podlehne svému loveckému pudu a upláchne, a to navzdory Kozorohovým kázáním.

Pár Kozoroh-Střelec je v podstatě nadějnou kombinací. Střelec vnáší do Kozorohova všedního dne jisté napětí, Kozoroh zase svému partnerovi poskytuje jistotu. Měl by mu však ponechat veškerou volnost, již potřebuje, on se opět sám od sebe vrátí, neboť Střelec většinou uteče tehdy, když si na něj Kozoroh již zvykl.

Kozoroh-Kozoroh

Důvěřují si od prvního setkání. Vědí, že jeden ve druhém potkal člověka svého druhu, a to jim dává pocit uvolněnosti. Dokonce spolu flirtují, aniž se cítí zavázáni k dalším krokům. V tomto svazku pravděpodobně stejně nevznikne nic víc než sympatie. Oba totiž instinktivně cítí, že by spolu dlouho žít nedokázali. Pokud jsou oba právě bez partnera nebo nemají ve výhledu nic lepšího, mohou spolu muž a žena v Kozorohu strávit pár nocí, ale pak jde většinou každý svou cestou nebo jeden druhého ze dne na den opustí. Oba vědí, že jejich známost je časově omezená, a protože jsou oba racionální a střízliví, snaží se tento čas strávit co nejlépe, k ničemu se nezavazují, ale také si později nemají co vyčítat.

Kdyby k sobě přece jen přilnuli, což se také může stát, neboť Kozorohové někdy mívají záchvaty romantiky, tento vztah se zanedlouho sám od sebe stejně rozpadne. Ve všedním životě vyjde najevo, že žena v Kozorohu se dívá na leccos povrchněji než muž v tomto znamení. Nedokáže docenit, že on kvůli jejich vztahu zanedbává své soukromé zájmy. Kde je on pedantický, je ona nedbalá, co je pro něj vážné, tomu se ona dovede jen vysmát, do čeho ona investuje city, tam je on bezcitný. K otevřeným střetům dochází mezi těmito dvěma zřídka. Opřou se proti sobě svými rohy a čekají, až se ten druhý vzdá. Prý existují konstelace Kozoroh-Kozoroh, v nichž spolu partneři oslavili zlatou svatbu, ale mnoho zajímavých chvil spolu určitě neprožili. V jednom ohledu tato kombinace rozhodně obohacuje: finančně.

Kozoroh-Vodnář

S touto kombinací se setkáváme často. Podle úsloví, že protiklady se přitahují, se ti dva na sebe vrhnou, případně se Kozoroh nechá Vodnářem vznést do vzduchu a cítí, že je tento přívětivý vzdušný duch zcela jiný než on. Navíc ho k němu přitahuje jeho tajemnost. Kozoroh také ví, že ve Vodnáři nemá žádného průhledného ani jednoduchého partnera, ale přece mu nedokáže odolat. Vodnářovým šarmem se tedy nechá strhnout dokonce i Kozoroh. V sexu se pravděpodobně lépe shodne muž Kozoroh se ženou ve Vodnáři, než je tomu v obráceném svazku, neboť ona mu velmi subtilně ukazuje, co má ráda. Jemu to samozřejmě vyhovuje. Vodnář působí na ženu v Kozorohu sice poněkud neklidně, ale proč nezkusit krátkou známost? Naděje na uspokojení jsou zde však spíš žalostné.

Manželství v kombinaci Kozoroh-Vodnář nebude právě nejšťastnější. Vodnář ostatně příliš sní. Jeden za druhým se mu rodí nápady a neustále potřebuje aktivitu. Do Kozorohova života vnáší příliš mnoho neklidu. Jednou ho přestane inspirovat a stimulovat a půjde mu na nervy. Kozoroh má kromě toho pocit, že tohoto partnera jaksepatří nezná a že ho není schopen upoutat. Většinou to však bývá Vodnář, kdo opouští Kozoroha.

Kozoroh-Ryby

Také z tohoto setkání může vzejít úspěšný svazek. Třebaže člověk narozený v Rybách neupoutá Kozorohovu pozornost hned napoprvé, dovede trpělivě čekat na okamžik Kozorohovy slabosti. Muž v Rybách sice působí na ženu v Kozorohu sympaticky, ale ona si s ním chce jen zaflirtovat. On se však vydá na válečnou výpravu a prokáže přitom neústupnost, která musí ženě v Kozorohu opět imponovat. Nelíbí se jí však, že se u Ryby střídají okamžiky síly a slabosti, přeje si stálost a žádné zmatky. Tělesně jí také nedává právě mnoho rozkoše a nedokáže ji uspokojit. Nelíbí se jí, když on ukojí jen svůj chtíč a potom usne. Ale než najde něco lepšího, je ochotna ke kompromisu. Bohužel však s ním také pořád mává, až se Ryba definitivně rozzlobí a navždy odejde. Ona sice většinou dodatečně lituje, že se svým věrným přívržencem jednala tak hanebně, ale to si měla raději rozmyslet předem.

Kombinaci ženy v Rybách s mužem Kozorohem potkáváme řidčeji. Pokud však spolu navážou známost, je muž Kozoroh téměř zmaten spoustou smyslnosti a otevřenosti. Kozoroh má pocit, že by ji měl svádět, ale neví jak. A protože je nedůvěřivý, nahání mu to strach. U ženy v Rybách mu vadí silná citovost. Ta zachází na jeho vkus často až příliš daleko, neboť po jeho boku musí žena něco vydržet.

Svazek Kozoroh-Ryby by vlastně mohl být úspěšný, kdyby si oba partneři dopřáli trochu času, aby se jeden druhému přiblížil. Většinou každý z nich vkládá do partnera příliš mnoho nadějí, a oba jsou netrpěliví, jestliže se jejich naděje nesplňují. To prostě nemůže vést k harmonii. Stojí však za to se o to pokusit!