HRUDNÍK

V hrudi jsou důležité skupiny svalů, které jsou při každodenních činnostech často nadměrně namáhány. Pokud se aktivně věnujete nějakému sportu anebo systematicky posilujete, jsou vaše hrudní svaly velmi namáhány a potřebují důkladnou péči, aby si zachovaly pružnost i sílu. Masáž kruhovými hmaty napříč hrudí může zmírnit dýchací problémy, jako je kašel anebo dokonce astma, naopak opakovaný častý kašel anebo sípavé dýchání může mít za následek křečovitou bolest v hrudním svalstvu.

Změny na pokožce v oblasti hrudi, k nimž dochází v důsledků stárnutí, nesou obzvláště ženy s velkou nelibostí. Kůže se stává volnější a začínají se na ní objevovat vrásky. Masáže hrudi spolu s některými kosmetickými postupy mohou vzhled kůže zlepšit, a to obzvláště v kombinací s některými oleji, které ošetřovaným partiím dodají potřebné výživné látky a horní vrstvy kůže vypnout.

Hrudní svaly překrývají přední část hrudního koše a některé z nich přesahují do stran a jsou napojené až na ramenní lopatky. Podílejí se také na pohybech paží a ramen.

Napětí v hrudních svalech může záporně ovlivnit pohyblivost celé horní poloviny trupu. Na partie hrudi také velmi výrazně působí špatné držení těla - například dopředu nachýlená ramena stísňují svaly hrudi a mohou mít za následek špatné

povrchní dýchání anebo sípání.

Svaly hrudi

Velký sval prsní Levý a pravý velký sval prsní pokrývá přední část hrudi. Tyto svaly jsou vedeny od vnitřní poloviny klíční kosti až pod přední partie hrudi pod ramenním kloubem. Pomáhají ramenùm ohýbat se a otáčet se do stran a také zdvihají paže horizontálně před hruď. Jsou-li velmi stažené a sevřené, jak tomu bývá vinou špatného držení těla například při řízení automobilu anebo při dlouhém sezení u psacího stolu,

může dojít k vychýlení páteře dopředu a trvalému nahrbení zad. Ženská ňadra jsou tvořena z měkké a převážně tučné tkáně pokrývající povrch velkých svalů prsních.

Ňadra se vyvíjejí v důsledku aktivace hormonù v období puberty a v těhotenství jsou připravena produkovat mléko.

• Svaly mezižeberní Levé a pravé svaly mezižeberní

jsou svými předními částmi spojeny se žebry a v zadní části těla s okraji ramenních lopatek.

Jejich úlohou je přitahovat lopatky směrem k žebrům, což vám umožňuje bez problémů předpažit. Pokud jsou tyto svaly slabé,

vystoupí ramenní lopatka při držení ruky před tělem nepřirozeně ze zad.

Obvyklé zdravotní problémy hrudi

Bronchitida anebo astma Masáž by neměla být nikdy prováděna při záchvatu bronchitidy nebo při astmatickém záchvatu, Je ji však možné provádět pravidelně jako preventivní opatření, případně ke zmírnění chronických potíží s dýcháním.

Natažené svaly Doporučujeme zvýšenou opatrnosti Pokud jste utrpěli zranění, například při nějakém sportu anebo při zvedání velmi těžkého předmětu, měli byste v prvé řadě navštívit odborného lékaře.

Emocionální napětí a stres Právě v těchto případech působí masáž hrudi velmi jemně ke zmírnění a uklidnění vnitřního napětí a stresu (z hlediska ájurvédy jde o srovnání úrovně energií ve zmíněných čakrách).