HRUDNÍK
V hrudi jsou důležité skupiny svalů, které jsou při každodenních činnostech často nadměrně namáhány. Pokud se aktivně věnujete nějakému sportu anebo systematicky posilujete, jsou vaše hrudní svaly velmi namáhány a potřebují důkladnou péči, aby si zachovaly pružnost i sílu. Masáž kruhovými hmaty napříč hrudí může zmírnit dýchací problémy, jako je kašel anebo dokonce astma, naopak opakovaný častý kašel anebo sípavé dýchání může mít za následek křečovitou bolest v hrudním svalstvu.
Změny na pokožce v oblasti hrudi, k nimž dochází v důsledků stárnutí, nesou obzvláště ženy s velkou nelibostí. Kůže se stává volnější a začínají se na ní objevovat vrásky. Masáže hrudi spolu s některými kosmetickými postupy mohou vzhled kůže zlepšit, a to obzvláště v kombinací s některými oleji, které ošetřovaným partiím dodají potřebné výživné látky a horní vrstvy kůže vypnout.
Hrudní svaly překrývají přední část hrudního koše a některé z nich přesahují do stran a jsou napojené až na ramenní lopatky. Podílejí se také na pohybech paží a ramen.
Napětí v hrudních svalech může záporně ovlivnit pohyblivost celé horní poloviny trupu. Na partie hrudi také velmi výrazně působí špatné držení těla - například dopředu nachýlená ramena stísňují svaly hrudi a mohou mít za následek špatné
povrchní dýchání anebo sípání.
Svaly hrudi
• Velký sval prsní Levý a pravý velký sval prsní pokrývá přední část hrudi. Tyto svaly jsou vedeny od vnitřní poloviny klíční kosti až pod přední partie hrudi pod ramenním kloubem. Pomáhají ramenùm ohýbat se a otáčet se do stran a také zdvihají paže horizontálně před hruď. Jsou-li velmi stažené a sevřené, jak tomu bývá vinou špatného držení těla například při řízení automobilu anebo při dlouhém sezení u psacího stolu,
může dojít k vychýlení páteře dopředu a trvalému nahrbení zad. Ženská ňadra jsou tvořena z měkké a převážně tučné tkáně pokrývající povrch velkých svalů prsních.
Ňadra se vyvíjejí v důsledku aktivace hormonù v období puberty a v těhotenství jsou připravena produkovat mléko.
• Svaly mezižeberní Levé a pravé svaly mezižeberní
jsou svými předními částmi spojeny se žebry a v zadní části těla s okraji ramenních lopatek.
Jejich úlohou je přitahovat lopatky směrem k žebrům, což vám umožňuje bez problémů předpažit. Pokud jsou tyto svaly slabé,
vystoupí ramenní lopatka při držení ruky před tělem nepřirozeně ze zad.
Obvyklé zdravotní problémy hrudi
• Bronchitida anebo astma Masáž by neměla být nikdy prováděna při záchvatu bronchitidy nebo při astmatickém záchvatu, Je ji však možné provádět pravidelně jako preventivní opatření, případně ke zmírnění chronických potíží s dýcháním.
• Natažené svaly Doporučujeme zvýšenou opatrnosti Pokud jste utrpěli zranění, například při nějakém sportu anebo při zvedání velmi těžkého předmětu, měli byste v prvé řadě navštívit odborného lékaře.
• Emocionální napětí a stres Právě v těchto případech působí masáž hrudi velmi jemně ke zmírnění a uklidnění vnitřního napětí a stresu (z hlediska ájurvédy jde o srovnání úrovně energií ve zmíněných čakrách).