ACHÁT

Barva : prakticky celá škála barev

Achát je přiřazen planetě Merkur. Je to velice stálý kámen, jenž nám dodává citovou, tělesnou a rozumovou rovnováhu, podporuje sebedůvěru a napomáhá sebe poznání, odhaluje dosud skryté okolnosti a obrací pozornost majitele k nerovnováhám narušujícím jeho pohodu, posiluje soustředění a praktická rozhodnutí, dodává odvahu a upřímnost sám k sobě. Achát pomáhá překonávat negativní pocity, zahořklost, vnitřní zlobu, odstraňuje vnitřní napětí. Navozuje pocit bezpečí a jistoty, posiluje lásku a dodává odvahu k hledání lásky nové, pomáhá při citových zklamáních. Stabilizuje auru, ruší a přetváří negativní energie. Výborným ochranným kamenem pro malé děti.

Bílý achát symbolizuje duchovní očistu, duševní rovnováhu a vnitřní klid, posiluje naši vůli při odstraňování škodlivých návyků a mírní agresivní chování, pomáhá při léčbě zhoubných nádorů - zejména rakoviny kůže, léčí nejrůznější záněty, esencí čistíme pleť.
Růžový achát podporuje těhotenství a ochraňuje plod v matčině těle, pomáhá při alergiích a chrání před škodlivým zářením.
Hnědý achát a Červený achát jsou kameny zemité energie, podporují naši toleranci a pochopení pro problémy našich blízkých, podporují imunitní systém, pomáhají při alergiích a snížené potenci.
Acháty šedých odstínů z Botswany a Okatý achát - pomáhají přikládáním, ale i vodou při očních poruchách a onemocněních (ostrost a zesláblý zrak), dále mírní deprese, posiluje plíce a zbavuje je usazenin a nečistot. Vodou osvěžujeme a léčíme vlasy a pleť.
Pruhovaný achát ostří naši koncentraci a logiku, pomáhá při zánětech vaječníků a vejcovodu, při onemocněních prostaty, nedostatečné funkci ledvin, zánětu močového měchýře a močových cest, při žaludečních a střevních problémech, paralelně pruhovaný mírní bolesti křečových žil.
Achát s dendridy posiluje ochranný organismus, pomáhá tělo zbavovat škodlivých jedů a odpadních látek, podporuje látkovou výměnu a choroby trávicího traktu.
Ohnivý achát je vzácný, působí na rozdíl od ostatních v centru čela - 3. oko, pomáhá při meditacích uchovat si duchovní rovnováhu a neztratit ze zřetele vztah k Matce Zemi, vyrovnává nestálou náladu a tiší hněv, posiluje koncentraci a paměť, aktivuje látkovou výměnu a obnovu buněk, pomáhá při frigiditě psychického původu.
Achát peříčkový
Léčení drahými kameny je založeno na vzájemné interakci biopole (aury) člověka s vibrací kamene. Jelikož každý achát je jedinečný, je třeba individuálně změřit, zda onen kámen je vhodný pro dotyčného člověka nebo ne. Nevhodný kámen nemůže sice uškodit, ale neplní tak svůj úkol. Pokud to neumíme změřit, použijeme svou intuici a vybereme si ten kámen, který si náš "přitáhne". Nesmíme ale zapomenout na časový faktor. Kámen je vhodný pro nás v tomto okamžiku, ale za nějakou dobu už může být indiferentní (neškodí ani nepomáhá). Proto trénujte svoji intuici nebo si jej nechte změřit od někoho, kdo s tím má zkušenosti.
Očista : Pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce vody společně s křišťálem, nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci - s vyjímkou Ohnivého achátu. Ostatní acháty - chlebového tvaru se nabíjí na slunci nebo společně vedle křišťálu.

AKVAMARIN

Receptivní kámen, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Akvamarín je kamenem dávných mořských bohyní, kamenem klidu, radosti a štěstí především ve vztazích. Symbolizuje odvahu, potlačuje stres a uklidňuje mysl, zbavuje strachů. Dokáže zlomit staré sebeobranné naprogramování a pomáhá převzít odpovědnost za svůj vlastní osud. Zbystřuje intelekt a vnímavost, čistí zablokovanou komunikaci a zlepšuje sebevyjádření. Skvělý kámen pro meditaci, vytváří ochranný štít aury, uvádí do rovnováhy čakry, čistí krční čakru.

ALEXANDRIT

Barva : na denním světle tmavě až smaragdově zelená, při umělém osvětlení fialově červená až purpurová.
Alexandrit, kámen přeměny, vnitřní vyrovnanosti a meditace nás podrží v osobních krizích, kdy se nám již zdá vše ztracené. S jeho pomocí nalezneme opět jistotu, pevnou půdu pod nohama a nakonec i východisko z nesnází. S tím souvisí i důvěra v sebe sama, ve své možnosti. Řešení je prosté - pozitivní myšlení a brát život takový jaký je, akceptovat ho a těšit se jím, byť by se jednalo o maličkosti.
Alexandrit položený na čakře čela, probouzí naši intuici, vede nás k objevování nových cest, na nichž najdeme ztracený pocit sebedůvěry ve vlastní schopnosti překonávat překážky. Naučí nás porozumět pohnutkám, které vedou k určitému, nám zprvu nepochopitelnému jednání našich bližních a chápat je.
V tělesné rovině alexandrit ovlivňuje náš nervový systém. Jeho hladký chod se dále přenáší na souhru orgánů jako je slezina, žaludek a slinivka břišní. Dále pomáhá v léčbě leukémie. Podporuje zvýšení produkce bílých krvinek, tiší záněty a zbavuje naše tělo jedů. Regeneruje a podporuje samoléčebné mechanismy v těle.
Očista : Přes noc v misce vody, nebo před použitím pod tekoucím vodou a potom krátce nabít na slunci. Silným zahřátím může ztrácet barvu.

AMAZONIT

Barva : zelená, modrozelená, často prorostlá bílými žilkami.
Receptivní kámen, přiřazen planetě Uran a elementu země. Amazonit je mimořádně uklidňujícím kamenem, tiší nervový systém, udržuje v rovnováze mužskou a ženskou energii, rozptyluje negativní energie a rozpouští negativní bloky, zmenšuje obavy a strach, zvyšuje intuici, pohlcuje škodlivé záření z mobilních telefonů a mikrovlnných trub. Zajišťuje úspěch v riskantních krocích. Otevírá srdeční a krční čakru.
ista : Vzhledem k citlivosti k prudkým změnám teploty jej čistíme vlažnou vodou a nabíjíme jen na nepřímém slunci.

AMETRIN

Kombinace energií, planet a elementů ametystu a citrínu. Účinky ametrínu jsou velmi rychlé a silné. Očišťuje mysl od stresů, napětí, uklidňuje ji a umožňuje větší soustředění při meditaci. Sjednocuje mužskou a ženskou energii, pomáhá zvyšovat snášenlivost mezi lidmi, zbavuje předsudků, podněcuje tvůrčí schopnosti, schopnost rozhodovat sám o sobě a svém životě. Vnáší nám do života jasnost, tvůrčí způsoby řešení, posiluje soustředění. Překonává naprogramované negativní citové bloky. Chrání před psychickými útoky. Uvolňuje zablokování ve všech úrovních - fyzické, emocionální i duševní.

AMETYST

Barva :různé odstíny fialové, někdy s purpurovým nádechem
Receptivní kámen, přiřazen planetám Jupiter, Neptun a elementu vody. Ametyst je tradičně kamenem čistoty, zbožnosti a býval šperkem králů. Je to mimořádně mocný kámen s ohromnou ochrannou sílou, má vysoké spirituální vibrace. Má silnou léčivou a očistnou moc,zahání nespavost a noční můry, vyvolává klidný spánek a příjemné ozdravující sny. Je kamenem klidu, zahání stres a negativní emoce, tiší strachy, vztek, obavy a zlobu, zvyšuje naděje, zahání pocit viny, zbystřuje mysl, je kamenem pravé, ryzí, emocionální lásky, posiluje věrnost. Napomáhá soustředění, pomáhá přijímat nové myšlenky, ametyst dodává rozhodnost, rozvíjí intuici, podporuje proměnu záměrů ve skutečnost.

Pomáhá při léčbě alkoholismu a jiných závislostí. Čistí a harmonizuje krční a korunní čakru.
Očista : Pro očistu a ozdravení bytových prostor se doporučuje, společně s křišťálem a růženínem, větší ametysové geody.
Po nebo před použitím pravidelně kámen čistíme pod vlažnou tekoucí vodou nebo v misce společně s křišťálem. Jelikož některé druhy ametystu ztrácí barvu na slunci, nabíjíme jej raději ve stínu, z dosahu přímého slunce.

ANGELIT

Léčebné užití: účinný zejména v oblasti krku - léčí záněty, uvádí do rovnováhy štítnou a příštítnou žlázu. Umí odblokovat meridiány, napravuje poruchy tkání, zajišťuje rovnováhu tekutin v těle, je močopudný, pomáhá při potížích s plícemi. Utišuje bolest ze slunečních spálenin.

Užití: léčení, telepatie

Vlastnosti: je symbolem míru a bratrství, umožňuje kontakt s říší andělů, cestování mimo tělo. Vhodný pro léčitele - zvyšuje vnímavost a naladění. Pomáhá při telepatickém spojení, stimuluje jasnovidnost, navazuje kontakt s vesmírnou energií. Umožňuje pravdomluvnost, chrání Vás před krutostí, zvyšuje soucit a smíření se s věcmi, které nelze změnit.

APOFYLIT

Receptivní kámen, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Má velký obsah vody, je účinným vodičem energie a nosičem záznamů akáši. Umístěn v místnosti zvyšuje energii a je silným zdrojem vibrací. Je vynikajícím kamenem při léčení terapií reiki. Pacienta uvádí do hlubokého stavu uvolnění a vnímavosti, přičemž "odstavuje" osobu léčitele a energie prochází přes kámen čistší. Má uklidňující účinek, odkrývá potlačované city, překonává obavy, zlost a strach. Apofylit snižuje stres, odstraňuje duševní bloky a negativní vzorce chování. Pomáhá při astrálních cestách a jasnovideckých pozorováních. Aktivuje srdeční čakru.

ARAGONIT

Léčebné užití: tiší vnitřní neklid, tiky a křeče, posiluje imunitní systém. Pomáhá při potížích s ploténkami, při ukládání vápníku. Léčí Reynaudovu chorobu. Dodává energii a rozehřívá tělo.

Užití: uzemnění, ochrana

Vlastnosti: náleží projektivní energii, elementu ohně a planetě Mars. Dodává energii, uzemňuje. Čistí energetické bloky, ruší geopatogenní zóny. Učí nás trpělivosti, vstřícnosti, spolehlivosti, toleranci a přizpůsobivosti. Pomůže v okamžicích napětí. Chrání před citovým nátlakem a zlostí. Vhodný pro meditace, podporuje duchovní růst

AVANTURÍN

Barva : trávnatě zelená, oranžová až červená, zlatistvá, modrá, průsvitný až průhledný
Projektivní kámen, přiřazen planetě Merkur a elementu vzduchu. Je kamenem štěstí. Působí vysoce kladně na vše, co má spojitost s prosperitou a majetkem. Avanturín se používá se k ochraně domů a zahrad před geopatogenními zónami, pohlcuje elektromagnetický smog, ochrana před zářením z mobilního telefonu.

V duševní rovině posiluje řídící a rozhodovací schopnosti, zvyšuje vnímavost a vytrvalost, povzbuzuje kreativitu a pozvedává inteligenci. Dokáže zavést zpět do minulosti a odkrýt nerovnováhy současnosti. Udržuje rovnováhu mezi ženskou a mužskou. Občas je psán jako Aventurín.

Očista : Pár minut pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce vody společně s křišťálem. Všechny druhy můžeme libovolně dlouho nabíjet na přímém slunci.

AZURIT

Barva : temně azurově modrá, modrofialová, průsvitný, neprůhledný.
Azurit patří k nejmocnějším kamenům vůbec. Svou temně azurovou barvou symbolizuje vědění a moudrost, spirituální vnímavost, intuitivní schopnost, jasnovidnost a senzibilitu. Je kamenem meditace. Aktivuje vnitřní vnímavost k potřebám duše a duchovního poznání, ostří intuici a jasnovidnost. . Otevírá bránu k duchovnímu spojení a odstraňuje zábrany na duchovní cestě. Pomáhá rozpoznat a duchovně zpracovat denní vize a noční sny. V centru čela jeho královská modř otevírá bránu duchovnímu spojení našeho pravého já s božským v srdci, s čistou, všezahrnující láskou. Nabádá nás nehledat usilovně pravdu, neboť právě toto úsilí by nás od ní, prosté skutečnosti, která v nás stále je, naopak vzdalovalo. Pracovat na sobě a přitom nechat věcem volný průběh, oprostit se od chtění, vášní a připoutanosti, neboť žijeme-li v trvalém míru duše, cítíme kolem sebe jen lásku a harmonii. Dodává sílu a je vhodný při zotavování poškozených a zraněných orgánů. Zklidňuje nervový systém. Čistí krev, podporuje intuici a psychické schopnosti.
Očista : Azurit je nejchoulostivější z kamenů obsahující měď. Jelikož mu škodí i voda, provádíme jeho očistu představou a meditací. Nabíjíme ho na křišťálu z přímého dosahu slunce, nejlépe v noci za úplňku.

BERYL

Barva : bělošedá, žlutavá, zelenavá, průsvitný, neprůhledný.Beryl vás naučí, jak dělat pouze to, co opravdu potřebujete. Jedná se o vynikající kámen, pokud jde o zvládnutí životních stresů a odhození zbytečné zátěže. S jeho pomocí se naladíte na svého duchovního průvodce, který vám poradí, co byste měli právě nyní udělat. Zosobňuje čistotu veškerého bytí. Beryl pomáhá doplňovat životní síly a jedná se o vynikající kámen pro věštění. Často se užívá při výrobě věšteckých koulí.Aktivuje a otevírá korunní čakru společně s čakrou solar plexu.

V duševní rovině beryl podněcuje odvahu, ulevuje od stresu a uklidňuje mysl. Na duševní úrovni pomáhá zbavit se rozrušení a zmatku a snížit přílišné podráždění. Napomáhá pozitivnímu pohledu na svět. Umožňuje nám zbavit se přehnaného hloubání a zbytečných obav. Beryl též obnovuje lásku těch, kdo sice žijí v manželství, ale jejich city v průběhu času ochably.

Očista : Můžeme krátce vystavit slunci. Omýváme pod tekoucí vlažnou vodou, opět můžeme ponechat s křišťálem přes noc ve vodě.

CITRÍN

Barva : odrůda křemene zlatistého zabarvení, světle žlutá v různých odstínech, průhledný, skelný.
Náleží planetě Slunce, elementu ohně a má projektivní energii. Mimořádně blahodárně působící krystal, je to šťastný a štědrý kámen. Je jedním z kamenů hojnosti, učí nás přilákat k sobě bohatství, prosperitu a úspěch, poskytuje štěstí každému, kdo ho vlastní. Předchází nočním můrám a zajišťuje příjemný spánek. Citrín funguje jako účinný čistič a regenerátor, svému majiteli předává teplo, energii a velice zvyšuje jeho tvůrčí schopnosti. Pohlcuje, proměňuje, rozptyluje a uzemňuje negativní energii. Melancholie a negativní emoce nemají v jeho přítomnosti místo. Podporuje duševní vědomí a dodává příliv nové energie. Je ochránce aury, zavčas svého majitele varuje a tím mu dává dostatek času k akci na vlastní ochranu. Čistí čakry - zejména solar plexus, aktivuje činnost korunní čakry a zesiluje intuici, pročišťuje vyšší úrovně osobnosti a uvádí je do rovnováhy. Urovnává vztahy a spory v rodině či skupině, napomáhá přijímat se takoví, jací jsme, dodává sebedůvěru, potlačuje sebezničující sklony, zmírňuje přecitlivělost - zejména na kritiku okolí.

Očista : Po každém použití citrín očistíme vlažnou vodou a nabíjíme ho na přímém slunci, ale jen krátce, jinak ztrácí barvu.

CORDIERIT

Barva : tmavomodrá až fialová s přechodem do šedi.
Staří Vikingové jej používali podle legendy na moři, při navigaci. Ve starém světě až do středověku byl považován za druh safíru.
Cordierit nebo-li "iolit", je podobně jako safír kamenem meditace, pomáhá uvést do harmonického souladu naši duši s duchovní touhou a empirickou mysl s pocity. Položen na čakře čela, intenzivně podněcuje naše intuitivní schopnosti, které mohou vést, jsme-li na naší duchovní cestě tak daleko, i k poznání vnuknutím k bezprostřednímu nazírání podstaty.
Udržuje nás v dokonalé rovnováze, tiší náš strach z budoucnosti, tlumí opakující se stavy deprese. Při vážných rozhodnutích nám ukazuje jediný správný směr a posiluje nás ve víře a odhodlání dojít po této cestě přes mnohé překážky a nástrahy až do konce.
Regeneruje chabě fungující či po nemoci zesláblý trakt zažívacího ústrojí, pomáhá v jeho léčbě při nádorových onemocněních a podporuje trávení. Při častém nadýmání, pálení žáhy a žaludeční nevolnosti se doporučuje každé ráno na lačný žaludek pít několik doušků vody (cordierit nechat celou noc ležet ve vodě). Při akutních bolestech přímo přikládat kémen na postižená místa. Povzbuzuje hypofýzu i ostatní žlázy (napomáhá lepšímu zásobování organismu minerálními a výživnými látkami), funkci látkové přeměny, srdce a ledvin. Stimuluje krevní oběh a snižuje krevní tlak. Tiší bolesti a křeče.
Očista : Čistíme v misce přes noc, nebo několik minut pod tekoucí vlažnou vodou. Pro jeho citlivost ho raději nabíjíme na nepřímém slunci a jen krátce.ČAROIT

Barva : fialová s vrostlicemi dalších minerálů, skelný, hedvábný.

eceptivní kámen, přiřazen planetě Jupiter, Neptun a elementu vody. Je to kámen proměny, napomáhá ovlivňovat duši a překonávat strach, obzvláště ten hluboce zakořeněný, vyrovnávat se s mimořádnými změnami na duchovní úrovni, má velkou hojivou moc na tělesné i duchovní úrovni, probouzí bezvýhradnou lásku sám k sobě a pomáhá vyrovnat se s našimi zápornými vlastnostmi, uvádí do rovnováhy zmatené emoce. Potlačuje, stres, obavy, posedlost, frustraci, přeměňuje negativní energii v hojivou sílu a pocity nerovnováhy uvádí v harmonii a uvolnění. Čaroit probouzí srdeční a korunní čakru, pročišťuje auru a ukazuje způsob nápravy karmických předurčení.

Očista : Čaroit čistíme velmi důkladně a tak dlouho, doku necíítme, že je zcela zbaven negativní energie. Po očistě, položíme na křišťál a vystavíme rannímu slunci.

DIAMANT

jedním z nejsilnějších kamenů k odstranění elektromagentického znečištění a radioaktivity. Blokuje geopatogenní zóny. Probouzí k životu tvůrčí schopnosti, dodává jim energii a dále rozvíjí. Pomáhá odhalit příčiny bloků a stagnace duchovního růstu a to i v minulých životech. Následně zajistí jemné odstranění překážek a jejich transformaci. Ideální kámen pro naladění (podněcuje duševní schopnosti - intuici, telepatii, duchovní vidění aj.). Velmi vhodný kámen pro léčitele (pomáhá sladit se s pacienty).

Léčebné využití: detoxikace, ochrana pře radioaktivitou a léčba jejího působení, napravuje buněčné poškození DNA a metabolickou nerovnováhu. Pomáhá při nespavosti. Potlačuje napětí v těle.

DIOPSID

Barva : bezbarvý, bílá, šedá, žlutá, zelená, zelenočerná, hnědá, černá, fialová
Diopsid, kámen očisty, dárce vitality a životodárné energie, má podle tradice chránit své nositele před uhranutím, černou magií a vlivem negativních duchovních sil ze záhrobí.
Diopsid je kamenem dvojí očisty - těla i duše, spojitých nádob našeho života, které se v dobrém i ve zlém vzájemně ovlivňují. Nejsou-li včas a zcela rozpuštěny blokády, zůstanou na duši jizvy a v těle zárodky nemocí. Potřebná rovnováha, souzvuk a harmonie, vše v dokonalé jednotě, je jedinou zárukou celkového zdraví.
Zelený diopsid - povzbuzuje rozdávat radost a milovat celý svět. Pěstuje v nás soucit s trpícími a tolerantnost vůči těm, kteří doposud nenalezli svou pravou cestu. Vyrovnává citový neklid a výkyvy nálad.
Černý diopsid - položen na čakře čela nám má pomoci v poznání, že za každým počinem a za každým hnutím mysli, je vždy vyšší duchovní smysl. Učí nás, že bychom měli i v každé události, kterou zprvu cítíme jako negativní a nám nepřátelskou, vidět smysluplnou a poučnou příležitost.
Zelený asterický diopsid v centru srdce a černý v poloze třetího oka prohlubuje vnitřní poznání a zostřuje intuici. Oba druhy podporují odolnost proti nákazám, infekcím a vnějším vlivům. Zejména černý diopsid, zvaný "černá hvězda", položen na vitální čakře, aktivuje činnost ledvin a léčí jejich záněty. Užíváním diopsidové vody na lačný žaludek ještě jeho účinek zvýšíme.
Očista : Diopsid ponecháme několik minut pod proudem vlažné vody nebo v misce vody přes noc. Pokud jej nabíjíme na přímém slunci, postačí několik minut.

DIOPTAS

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuše a elementu země. Je účinným léčivým kamenem srdce. Jeho zelené paprsky proniknou hluboko do srdce a dokážou zde pohlcovat staré rány či bolesti. Hojí citová zranění a vnáší lásku do života na všech úrovních. Mění negativní jevy v pozitivní, odstraňuje smutek a lítost. Podporuje pozitivní vztah k životu, ukazuje správný směr ve chvílích, kdy nevíme, co dál. Umožňuje nám pocítit své vlastní vnitřní bohatství. Otvírá vyšší srdeční čakru.

DUMORTIERIT

Barva : šedě až černě modrá, fialově modrá, zelená, hnědá, modré a zelené tóny, neprůhledný
Receptivní kámen, přiřazen planetě Neptun a elementu vody.Je to kámen naděje, v těžkých životních situacích pomáhá obratu k lepšímu, dodává nám důvěru ve vlastní schopnosti a sílu tyto situace zvládnout a překonat, a ve šťastných situacích učí užívat života naplno, brát ho takový, jaký je, bez zbytečných starostí a obav. Podporuje pozitivní životní postoj, pomáhá odstraňovat staré blokády a vzory. Posiluje vůli zbavit se závislostí na tabáku, alkoholu či drogách. Zvyšuje koncentraci. Léčí duševní a nervová onemocnění.

Očista : Kámen čistíme společně s křišťálem pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce s vodou. Nabíjet jej můžeme libovolně dlouho na přímém slunci.

EPIDOT

Barva : pistáciově zelená, žlutavě zelená, hnědavě zelená.
Krystaly epidotu jsou poměrně vzácné a jako šperkový materiál pro křehkost nevhodné. Zrnitý druh epidotu - unakit je pro svou hojnost a dostupnost velmi vyhledávanou surovinou nejen na šperky, ale i léčebné účely.
Epidot - kámen zraněného srdce - jako utěšitel v bolesti, ať už je příčinou zklamaná láska nebo sebelítost, či dokonce chorobná žárlivost. Pomáhá nám najít sama sebe, oprostit se ode všech závislostí, jež nás srážejí a ubíjejí, neboť jedině tak nabudeme znovu pocitu vlastní identity, která nás napříště obrní před pocity méněcennosti. Epidot nám pomáhá znovu nabýt fyzických a duševních sil, zejména po těžkých nemocích, zahání smutek a trápení, které by mohlo negativně ovlivnit celý regenerační proces. Posiluje imunitní systém a činnost jater a žlučníku a s nimi i spojený trávicí proces. Na čakře srdce pomáhá při dechové nedostatečnosti, při alergickém nebo chronickém onemocnění plic, způsobeném jejich znečištěním.
Unakit je kamenem rovnováhy, jak v rovině psychické, tak i zdravotní. Obě tyto roviny spolu velmi úzce souvisí a navzájem se ovlivňují. Osvětluje a mírní problémy, které v sobě nosíme řadu let, pomáhá nám konečně opustit traumata, jež jsou nám jen zátěží a jimiž jen oživujeme svou bolest. Je nám vydatným pomocníkem při problémech trávicího traktu - zejména vody na lačný žaludek. Na čakře základu, položen na stydké kosti, tiší u žen menstruační bolesti a bolesti při souloži. U mužů, zvláště starších, problémy s prostatou.
Očista : Přes noc v misce s vodou, nebo na několik minut pod proudem vody. Přímé slunce snáší dobře, takže ho můžeme nechat nabíjet i několik hodin.

FLUORIT

Barva : čirý, bílá, žlutá, růžová, oranžová, červená, hnědá, zelená, modrá, fialová, černá, obvyklé je zonální střídání barev, skelný lesk
Projektivní kámen, vhodný k posílení účinků jiných kamenů.Je obdařen silnou ochrannou mocí, zejména na duševní úrovni, pracuje s vědomou myslí, posiluje naše myšlenky, zmírňuje emocionální zaujetí a potlačuje silné emoce, posiluje analytické schopnosti, urovnává zoufalství, depresi či vztek, zastavuje psychickou manipulaci, dodává řád každodennímu životu, uvádí do souladu citovou, tělesnou i duševní rovinu osobnosti, jemně otevírá dveře do podvědomí a nechává na povrch vyplynout potlačované pocity. Zvyšuje sebedůvěru, zručnost, tělesnou i duševní koordinaci, pomáhá při učení, zvyšuje koncentraci. Účinně funguje proti škodlivým vlivům počítačů a elektromag. záření.

Očista :Čistíme pod proudem vlažné vody, nebo přes noc v misce vody. Jelikož je citlivý na prudké světlo, nabíjíme jej z dosahu slunečních paprsků nebo v noci za úplňku, společně s křišťálem.

GAGÁT

Říká se mu také černý jantar. Voskově matný, neprůhledný, černý. Drahý kámen organického původu, z něhož se zejména ve viktoriánském období vyráběly nádherné sošky a šperky.
Má velkou moc odvádět negativní energii, ochraňovat a zbavovat strachu. Přitahuje lidi s velmi starou duší, kteří mají dlouhou zkušenost s inkarnacemi. Je-li často nošen na těle, stává se součástí duše svého majitele. Ten by jej měl proto dobře chránit před zneužitím jinou osobou.
Z toho také vyplývá, že je-li používán k léčebným účelům pro více lidí, musí se pokaždé velmi pečlivě a intenzivně čistit. Pokud gagát umístíme do příbytku, projevuje se jeho ochranná síla, ale zároveň nám může přivést do domu štěstí, lásku i peníze, ochránit podnikání.
Gagát je velmi mocný kámen, užívejte jej s úctou a pokorou.
Gagát je receptivní a tudíž vstřebává energie, a to především negativitu. Proto je hojně využíván k ochraně. Je také výjimečným amuletem pro cestování a nosí se k zažehnání nebezpečí na cestách nebo v cizích zemích. Pro ochranu před nočními můrami a k tomu, abychom měli klidný spánek a příjemně si odpočinuli, uložte kousek gagátu pod polštář nebo zavěste na rám postele.
Gagát také posiluje psychické vědomí. Částečky rozdrceného gagátu se také přidávají do kadidel podporujících psychiku. Můžete jej také použít k věštění budoucnosti, nasypte rozdrcené částečky na žhnoucí dřevěné uhlí, uklidněte své myšlenky a pak v jeho dýmu můžete věštit.
Gagát se také hojně využívá ve zdravotních a léčivých kouzlech. Nosí se pro udržení správného proudění energie v těle, a tak předchází nemocem.
Očista : Gagát čistíme krátce pod proudem vlažné vody, podobně jako jantar. Pro jeho velkou citlivost na sluneční paprsky nabíjíme jen na nepřímém slunci.

GIRASOL

Barva : mléčně zakalený, průsvitný až průhledný, skelný, hedvábný
Girasol - kámen bílého světla, který v sobě spojuje všechny pro nás tak vzácné vlastnosti křišťálu a průzračného opálu, je především kamenem hluboké meditace. Mléčně zakaleným měsíčním svitem se velice podobá naší duši, toužící po čistotě, po jasném vědomí, průzračnosti a vnitřním míru. Pod jeho vlivem v sobě rozpoznáváme nedostatky a vady, které jsme doposud před sebou podvědomě ukrývali. Pomáhá nám se opět nalézt, objevit své pravé Já, rozpustit veškeré stezky a trápení, nevyřešené problémy, nevyslyšené touhy, zraněné city, které všechny společně nedovolují zcela prohlédnout. Pomáhá nám odhodit všechny návyky a zvyklosti., obrátit list a pokusit se žít nový život. Život citově a duševně vyrovnaný, nerozlišující, život vnitřní, život všeobjímající nadosobní lásky.
Girasol je křehký kámen pro křehké senzitivní lidi, který stejně jako oni, jsou-li vystavení přílišnému tlaku a žáru, dostává trhliny. Takto je nám příkladem a varováním, jak bychom měli nakládat se svým vlastním životem. Ukazuje nám, že skutečná pravda a skutečný život je jen a jen v nás, v onom "bezčasovém teď", v přítomném okamžiku, v poznání sebe sama.
Pomáhá při veškerých psychosomatických potížích a chorobách, je opravdu tím nejspolehlivějším a nejúčinnějším pomocníkem.
Můžeme ho přikládat na pupeční čakru, solar plexus, ale i na ostatní čakry, včetně vedlejších čaker nohou a rukou, nebo přímo na postižená místa. Jeho nedůrazné, jemné, ale zato naprosto rovnoměrně pulzující vibrace jsou pro tento účel tou nejvhodnější léčebnou metodou. Vyrovnává v duševní oblasti neklid a nepokoj, vyrovnává krevní tlak a oběh, reguluje tvorbu buněk, posiluje imunitní systém a lymfatickou soustavu, podporuje trávicí trakt. Při bolestech, zejména migréně, jej přikládáme na postižená místa, nebo ještě lépe, girasolovým oblázkem je masírujeme.
Voda je velice účinná k vnějšímu použití při očistě nezdravé pleti, vnitřní použití na lačný žaludek podporuje tvorbu enzymů, které mají vliv na veškeré životní pochody v těle.
Očista : Girasol nemá vody nikdy dost, miluje ji, proto jej můžeme ve vodě přechovávat i po delší čas. Jelikož je však naproti tomu velice choulostivý na žár, prudké změny teploty a přímé slunce, nabíjíme jej jen při východu a západu slunce, nebo v noci za úplňku.

GRANÁT

Barva : mezi nejznámější patří : almandin - fialovočervená, andradit - hnědočervená, zelená, variace démantoid - zelená, variace melanit - černá, grosulár - bezbarvá, hnědá, žlutozelená, růžová, variace hessonit - hnědá až oranžově červená, variace tsavorit - smaragdově zelená, pyrop - červená, spessartin - žlutá, oranžová, červenohnědá, hnědá, uvarovit - smaragdově zelená
Granát je kamenem ohně, vášně, ale i proměny a čistoty srdce. Je dárcem životodárné, život probouzející energie, sexuální vitality, fantazie bez hranic, touhy poznávat dosud neznámé. Stéle znovu nás podněcuje k neochabující činnosti a probouzí v nás nadšení a odvahu ubírat se cestami, kterými doposud nikdo neprošel. Podporuje naše rozhodnutí změnit překonané, je nám oporou v krizových situacích a v těžkých časech, probouzí v nás nikdy nezhasínající naději. Nejohnivější z granátů je pyrop a není náhodou, že jeho název byl odvozen od slova oheň.
Červený granát nám pomáhá překonávat v sobě zábrany, které nám brání uskutečňovat svá předsevzetí. Posiluje naši vytrvalost dovést je ke zdárnému konci. Granát nás obdarovává neúnavností, probouzí v nás radost žít, těšit se z prostých věcí na Zemi, nalézat okouzlení ve všem živém, co nás obklopuje a čeho jsme i my nedílnou součástí.
Červené druhy granátu posilují a aktivují celý náš organismus, povzbuzují činnost srdce, regulují krevní oběh a tlak, podporují tvorbu červených krvinek. Skvělým pomocníkem je i při poruchách pohlavních orgánů a poruchách s početím a impotenci psychického původu. Masáží zmírňujeme revmatické bolesti a granátovou vodou posilujeme funkci jater, sleziny, zevně hojí kožní onemocnění.
Hessonit, hnědočervená odrůda, léčí různá ochromení s důrazem na nervy a klouby, aktivuje sníženou schopnost pohybového ústrojí, posiluje ochablé svalstvo.
Zelené druhy granátů nám pomáhají překonávat depresivní stavy, návaly melancholie a celkovou vyčerpanost. Ovlivňuje tvorbu a růst kostí, ale i jinak je účinný při onemocněních kostí - osteoporóza. Granátová voda má uklidňující a regenerující účinky na unavenou pleť a sliznici, vnitřně játra a přilehlé orgány, které současně i čistí.
Položíme-li červený granát na čakru základu a zelený na čakru srdce, propojíme sexuální žádostivost základu s nadosobní láskou srdce. Obousměrný tok energie mezi nimi zbaví tuto dráhu eventuálních blokád. Srdce projasňuje sexuální aktivitu pohlavních orgánů láskou, zatímco pohlavní pud svým energetickým potenciálem potlačuje zvýšenou přecitlivělost a emocionální výkyvy srdce.
Černý granát - melanit - patří k vedlejší čakře rukou, zbavuje náš citový a sexuální život blokád.
Očista : Granáty čistíme pod vlažnou tekoucí vodou, nebo přes noc v misce. Nabíjet je můžeme libovolně dlouho na slunci, dokud necítíme, jak z nich sálá očistný žár.HELIODOR

Barva : zlatožlutá, žlutá s nazelenalým nebo medovým nádechem, citronově žlutá, zabarvení od příměsí Fe, efekt kočičího oka, průhledný, průsvitný, skelný
Pro své jemné odstíny a vysokou kvalitu výbrusů je heliodor velmi ceněným a vyhledávaným drahým kamenem.
Je to kámen osvícení, hlubokého citu v duchovní sféře, při meditaci ho pokládáme na solar plexus a srdeční čakru, kde jeho zlatistý jas tiší neklid, naše roztěkané myšlenky (podvědomí) a vede nás jako zlatý paprsek do našeho duchovního středu.
V psychické rovině jeho zář pročišťuje průchod mezi vědomím a podvědomím, čímž nám pomáhá z podvědomí do vědomí vyzvednout a tam zpracovat staré vzory a zábrany, které nás z naší duchovní cesty strhují do hrubých projevů vnější mysli.
Vyrovnanost našich pocitů, mysli a počinů se pozitivně projevuje i fyzicky v celém organismu, kde jako vylaďující prvek uvádí v soulad všechyn pochody. Na zdraví se musíme dívat jako na celek - komplex fyzických, psychických, citových a duchovních činitelů, které jsou na sobě vzájemně závislé a proto musí ladit. V opačném případě nastane nemoc. Heliodor zejména ovlivňuje srdeční činnost a její rytmus, krevní oběh, cirkulaci krve mezi srdcem a plícemi, podporuje okysličování krve, které napomáhá se zbavovat i jedovatých zplodin.
Jeho největší vliv je ovšem v solaru, kde ochraňuje nervovou pleteň a zabraňuje škodám, které by mohly vést ke špatné funkci příslušných orgánů. Na pupeční čakře, eventuálně na čakře sleziny, příznivě působí na činnost zažívacího ústrojí. Položen na víčka zpomaluje proces krátkozrakosti i dalekozrakosti.
Protože je součástí heliodoru příměs uranu (velmi malé množství!), přikládáme jej na tělo jen krátce, na nezbytnou dobu. Rozhodně jej ale nenosíme u sebe nebo na sobě celý den!
Očista : Stejně jako u všech drahokamových odrůd provádíme po každém použití důkladnou očistu vodou a krátce nabíjíme na nepřímém slunci.

HELIOTROP

Barva : převážně tmavě zelená s typickými červenými skvrnkami, které někdy přechází do žlutých tónů, neprůhledný, matný
Projektivní kámen, přiřazen planetě Mars a elementu ohně. Má mystické a magické vlastnosti, dodává odvahu, zklidňuje obavy, likviduje vztek, podráždění, agresivitu a netrpělivost, zahání zlo a všechny nedobré síly a drží je v dostatečném odstupu. Ochraňuje, uzemňuje, zvyšuje intuici a kreativitu, je zdrojem nových sil, dodává odvahu, učí nás čelit nebezpečným situacím, dává rozhodnost k okamžitému činu. Přitahuje peníze a bohatství. Zajišťuje vítězství u soudu a v právních záležitostech.

HEMATIT

Barva : hnědá až červená, šedá až černá, kovový až matný lesk

Projektivní kámen, přiřazen planetě Saturn a elementu ohně. Je to zvláštní, okouzlující, stříbřitě šedý, těžký kámen, jenž je mocný ve vytahování nemocí z těla, uzemňuje, ochraňuje, uvádí do rovnováhy tělo, mysl i ducha, nese v sobě silný element jang, zajišťuje nerovnováhu meridiánu, čímž napravuje nevyváženosti jin. Odstraňuje vše nepříznivé a zabraňuje negativním energiím vstupovat do aury, nastoluje klid, mír a harmonii. Zvyšuje sebevědomí, schopnost přežít a pomáhá ženám překonat plachost. Přispívá k soustředění, zlepšuje paměť (obzvláště účinný na matematiku a technické předměty). Pomáhá překonávat různá omezení, které si majitel sám stanovil, pomáhá bojovat s přejídáním, kouřením a dalšími špatnými návyky.
Očista :Jen krátce pod tekoucí vodou. Nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci.

HOWLIT BÍLÝ/MAGNEZIT

Receptivní, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Přináší hluboký klid k uvolnění a meditaci, dodává harmonii, pomáhá přijímat ostatní takové, jací skutečně jsou, bez potřeby je měnit, umožňuje nenechat se zasáhnout problémy jiných, vynáší na povrch sebeklamy, pomáhá rozpoznávat podvědomé pocity a myšlenky, uklidňuje city, činní nás odolnějšími vůči stresu, překonává nervozitu, netoleranci a podrážděnost. Probouzí v nás bezvýhradnou lásku sami k sobě, otevírá srdeční čakru.

HOWLIT MODRÝ

Receptivní, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Je to velice uklidňující kámen, potlačuje zlost a vztek, překonává sobectví, posiluje kladné povahové rysy, uklidňuje rozbouřené city, spojuje staré zasunuté emoce se současností a pomáhá je odblokovat, přináší vzpomínky na sny a vyvolává nové, které umožňují náhled do nitra našich problémů, vhodný při nespavosti, hlavně v případech příliš aktivní mysli. Výborně působí při meditaci, na třetím oku přináší vzpomínky na minulé životy.

CHALCEDON

Barva : bílá, šedá, šedomodrá, světle modrá, zelená, hnědá, červená, černá
Zabarvením a vlivem inkluzí dosahuje chalcedon nejrůznějších podob a takto i synonym. Kámen lásky, symbolem moci, jako talisman chránil před hněvem a melancholií.
Modrobílý chalcedon ovlivňuje centrum hrdla. Jeho mírná vibrace má značně uklidňující vliv na naší mysl a pocity. Je balzámem na přepjaté nervy, pocity neklidu a citová vzrušení. Zejména v těžkých dobách tiší beznaděj a posiluje víru v lepší zítřek. Učí nás brát život se vším všudy jaký je a nezatěžovat se malichernými starostmi. Aktivuje smysly a učí nás lehce a přirozeně žít. Je považován za kámen komunikace a kámen řečníků. Podporuje inspiraci v řeči, správnost a životnost vyjadřování. Držen v dlani pomáhá překonat ostych a trému.
Zdravotně, nošen kojícími matkami mezi prsy, podporuje tvorbu mléka. Zastavuje krvácení a mírní teploty, podporuje léčbu horní cest dýchacích a ovlivňuje štítnou žlázu v její regulaci látkové výměny. Snižuje krevní tlak a pomáhá při diabetes, tlumí citlivost ke změnám počasí. Posiluje celkově imunitní systém.
Růžový chalcedon podporuje srdečnost, přátelskost a družnost. Povzbuzuje potřebu pomáhat potřebným v nouzi jak materiálně, tak i soucitem a dobrým slovem. Pomáhá nám opět nalézt ztracenou sebedůvěru a důvěru v okolí, které nás nějakým způsobem zklamalo.
Zelený chalcedon zabarvený chromem, pomáhá rychleji překonat citová trápení, žal, mrzutost všeho druhu.
Hnědé a červené chalcedony posilují vitalitu, flexibilitu, sounáležitost s Matkou Zemí a jejími projevy. Probouzejí energii a podporují vytrvalost v úsilí dosáhnout vytýčených cílů. Podporují srážlivost krve.
Chalcedon s inkluzemi mědi je kamenem klidu, tolerance, harmonie, mírní záněty a plísňová onemocnění ženských pohlavních orgánů a střev.
Takzvaný Mechový achát aneb chalcedon bílých až modravých tónů, prorostlý zelenými dendrity, posiluje náš vztah k přírodě a pozornost k jejím cyklickým jevům. Ukazuje nám, že stejnými principy se ubírá i náš vlastní život. Oprošťuje nás od hluboce uložených obav a navyklých vzorů, které brání naší snaze objevovat nové cesty a obzory. Aktivuje naši inspiraci. Zdravotně podporuje funkci žláz a léčí jejich záněty. Urychluje léčbu infekčních onemocnění plic a dýchacích cest. Snižuje teploty a posiluje imunitní systém. Položen na víčkách navrací ostrost unaveným a nemocným očím.
Očista : Pod proudem vlažné vody a dostatečně dlouho na přímém slunci.

CHIASTOLIT

Chiastolit byl pro svůj kříž od pradávna uctíván a používán jako amulet. Symbol kříže má mnoho významů. Vertikální linie je Boží, intelektuální, pozitivní, aktivní, tzv. mužská. Zatímco linie horizontální je pozemská, racionálni, negativní, pasivní, tzv. ženská. Jako celek symbolizuje spojení protikladu, identitu člověka. Samotné tělo člověka je ve znamení kříže. Průsečík linií zase symbolizuje střed, naše srdce, centrum lásky.
Podle čínské symboliky kříž na čtvercovém půdorysu je znamení Země a společně s opsaným kruhem znamení Nebe. Po celý život nosíme v sobě kříž, od narození do smrti, protiklad dobra a zla, karmu, osud, který si vytváříme svým cítěním, svým myšlením, svými činy. Zdánlivá Boží nespravedlnost je jen naše vlastní vina, dluh, který musíme splácet. Jedině vlastní ego, je naší křížem. Tuto pravdu bychom si měli při meditaci s tímto kamenem uvědomit a obracet veškeré své úsilí k dobru. Prožít život v čistotě srdce a přes mnohé překážky a příkoří, přes vlastní slabost a pochybnosti, vytrvat v jednou nastoupené duchovní Cestě!
Gnosticky symbolizuje kříž také rovnováhu dokonalosti. To by mělo být naším pozitivním vzorem, radou jak žít. V jeho středu, oáze míru a blažeností, je vykoupení, nirvána, vysvobození z koloběhu života.
Chiastolit nám pomáhá uvědomit si vlastní identitu, životní poslání. Posiluje nás, přepadne-li nás slabost marnosti a beznaděje. Spolu s ním dojdeme klidu a míru duše, stavu, kde je naše pravé Já.
Zdravotně chiastolit podporuje pohybové ústrojí, zvláště vazivo, klouby a kosti, napravuje různá ochromení přechodného rázu a zpomaluje proces sklerózy multiplex. Posiluje spánek, hlavně v počáteční fázi. Při zchvácenosti a celkové únavě zapříčiněné stresem, pokládáme kámen na solar plexus, při revmatických bolestech a dně je pro kámen vhodnějším místem pupeční čakra.
Chiastolitová voda je výborná při únavě.
Očista : Přes noc ve sklenici vody, nebo několik minut pod tekoucí vlažnou vodou. Na slunci nabíjíme alespoň 2 hodiny.

CHRYZANTÉMOVÝ KÁMEN

Barva : šedá až černá barva s bílým květem chryzantémy
Chryzantémový kámen má svůj název podle jedinečného vzorku, který se opravdu podobá květům chryzantémy. Odborníci tvrdí, že obsahuje přes deset stopových prvků - například selen, stroncium, zlato, stříbro a bismut...Tomuto kameni se velmi podobá andezit - kámen s čínskými znaky.
Chryzantémový kámen je symbolem pravdy, cti harmonie a blahobytu. V čínské kultuře ztělesňuje chryzantéma dlouhověkost.
Probouzí naše životní poslání a dává nám potřebnou odvahu a výdrž na to, abychom šli za svým snem. Přináší nečekané příležitosti (štěstí), pokud se již vydáme po naší krásné cestičce k naplnění poslání. Pomáhá rozvíjet naše "vnitřní Já". Inspiruje a dodává sílu a taktéž přináší výsledky našeho snažení.

CHRYZOBERYL

Žlutý až zelený, modrý.
Podporuje trpělivost, snášenlivost, pochopení, léčí deprese, staré citové rány, harmonizuje tělesnou a duševní stránku, napomáhá přitahovat pozornost a přízeň okolí, přináší štěstí.
Léčí problémy štítné žlázy, hlasivek, bolesti zad a křeče.
Nápomocen je při překotném nebo předčasném porodu, operacích ženských orgánů i při nepravidelné menstruaci.
Zkrášluje pokožku a pleť

CHRYZOPRAS

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu země. Je kamenem, jenž pozvedává emoce, poskytuje naději, uklidňuje, přináší potěšení, úspěch v nových podnicích, nové přátele, přitahuje peníze, odstraňuje závist, sobectví, napětí a stres. Pomáhá odpouštět, přijímat sám sebe i druhé, přináší rovnováhu mezi ideály a skutečnosti, zabraňuje ukvapenému jednání. Zahání tíseň, předchází nočním můrám, hlavně u dětí, dodává pocit bezpečí, důvěry a jistoty, ochraňuje. Nabíjí srdeční a křížovou čakru.

CHRYZOKOL

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu vody. Je kamenem klidu, tiší emoce, poskytuje sílu rozvážnosti, pozvedává moudrost, přitahuje lásku a upevňuje vztahy, hojí bolesti srdce a na úrovni srdeční čakry zvyšuje schopnost milovat, má očistný vliv, vyhání veškeré negativní energie. Z čakry solar plexu odstraňuje negativní emoce (např. pocit viny), pomáhá při meditacích, zlepšuje komunikaci, ale také rozpozná, kdy je lepší mlčet. Přeměňuje destruktivní citové naprogramování v pravý opak.

JADEIT/NEFRIT

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu vody. Je starodávným, posvátným kamenem Dálného východu, jenž přitahuje lásku, má sílu prodlužovat život, přitahuje peníze, dodává prosperující energii při obchodních jednáních, pozvedává moudrost ducha, chrání před neštěstími a nehodami, pomáhá předcházet nemocem a zdravotním obtížím. Je symbolem čistoty a vyrovnanosti, přináší do života harmonii, štěstí a přátelství. Uvolňuje emoce a podrážděnost, uklidňuje mysl. Jako kámen snů, položen na čele, přináší sny nahlížející do hloubky našeho nitra.

JANTAR

Náleží projektivní energii, elementu ohně a planetě Slunce. Velmi silný uzdravující a ochranný kámen. Pohlcuje negativitu a nastoluje rovnováhu. V dřívějších dobách se často užíval k různým rituálům. Pomáhá s trpělivostí a rozhodováním. Zvyšuje důvěru. Osamělým lidem přitahuje přátele a partnera. Zvyšuje přirozenou krásu nositele. Chrání děti. Uzemňuje, čistí čakry. Pomáhá při naplňování našich tužeb. Podporuje klid. Stimuluje paměť.

JASPIS

Barva - červenohnědá, červenofialová, žlutá, zelená, hnědá, béžová, šedá, bílá
Pro svoji dostupnost a širokou škálu zemitých barev byl jaspis odedávna používán na výrobu ozdobných šperků, předmětů a pečetítek. Byla mu připisována magická síla, chránil před duchovními nástrahami z onoho světa.
Nejznámější je jaspis červený - nositel vitální životodárné energie. Byl označován za Matku všech kamenů. Jeho zemitá barva aktivuje naši sílu, vůli, odvahu a vytrvalost. Symbolizuje elementární sílu, moudrost a trpělivou, všechápající lásku Země. Jeho prostá, hutná vibrace a očistná energie nás vede k nezištnosti a skromnosti, soucitu a pochopení, k touze činit dobro.
Zdravotně má červený jaspis širokou škálu léčebných vlastností. V centru srdce posiluje krevní oběh, v pupečním centru a v centru vitality (2. čakra) - nejlépe společně s křišťálem a magnezitem - léčí žaludeční a zažívací potíže, ulehčuje při nadýmání a zácpě. Aktivuje činnost jater, žlučníku, sleziny a slinivky břišní. V centru vitality a přímo na postižených místech ovlivňuje léčbu ledvin a močového měchýře, usnadňuje vyplavování ledvinových písků a kamenů. V centru základní čakry vyplavuje aktivuje sexuální pud a léčí problémy potence a plodnosti. Pomáhá při nepravidelné a bolestivé menstruaci a podporuje rychlý, nekomplikovaný porod. Pozitivně ovlivňuje stavbu krve, tiší krvácení a pomáhá při hemeroidech. Podle tradice je účinným prostředkem při epileptických záchvatech a dně.
Podobně jako v u jiných kamenů je i tady doporučováno pití jaspisové vody, kterou po douškách užíváme na lačný žaludek. Celkově zbavuje organismus jedovatých zplodin a odpadních látek.
Zelený jaspis především kamenem srdečního centra, souznění s přírodou, sladění našich pocitů a našeho konání s jejími prostými a neměnnými pravidly. V centru hrdla aktivuje chuťové receptory, v centru solaru snižuje zvýšenou kyselost.
Žlutý jaspis oceníme zdravotně při problémech trávicího traktu, při střevních chorobách, zácpě a žaludečních vředech. Povzbuzuje činnost jater, žlučníku, slinivky, pomáhá při slabostech močového měchýře a aktivuje thymus, zjemňuje čich a posiluje imunitní systém.
Pestrý a brekciový jaspis je to kámen kreativity a a fantazie. Pomáhá proměnit ideje ve skutek.
Obrazový nebo-li krajinný jaspis
Jaspis piccaso
Pop jaspis
Mookait cihlově červené až tmavohnědé barvy, proložené žlutými a mléčně bílými neohraničenými pruhy,připomíná černou kávu s nerozpuštěnou šlehačkou (jediným místem západní Austrálie). Pomáhá nalézt vnitřní klid a rovnováhu, skloubit vnější aktivitu s vnitřní duchovní potřebou.
Zdravotně podporuje léčbu nejrůznějších zranění a otoků, zánětů dásní a vedlejších čelních a nosních dutin,uvolňuje suchý kašel. Aktivuje funkci jater a sleziny, čistí krev, posiluje imunitní systém, mírní nervózní stres a zadrhávání v řeči. Mookaitová voda léčí ekzémy, vředy a abscesy.
Očista : Několik minut pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody, nejlépe společně s křišťálem. Jelikož není jaspis choulostivý ani na prudké světlo a žár, můžeme jej nabíjet na slunci libovolně dlouho.

KŘIŠŤÁL/KŘEMEN

Projektivní i receptivní kámen, přiřazen planetě Slunce a Měsíc a elementu ohně a vody. Je to univerzální, nejúčinnější léčivý krystal na světě, velmi silný zesilovač energie, jenž energii pohlcuje, uvolňuje a reguluje, uvádí ji do naprosté harmonie. Povzbuzuje psychiku, jasnozřivost, samostatnost, pomáhá sebezdokonalení, ochraňuje před vším zlým a negativním, zvyšuje naše duchovní síly, harmonizuje, odstraňuje bloky a stává se zrcadlem naší duše, čistí a chrání auru, zajišťuje klidný spánek. Odstraňuje škodlivé elektromagnetické záření, čistí geopatogenní zóny. Působí na korunní čakru a ostatní čistí. Při meditaci dokáže odfiltrovat všechny rušivé vlivy. Lze ho použít jako regulátor pro ostatní kameny.

KUNZIT

Náleží receptivní energii, elementu země, planetám Venuše a Pluto. Silný duchovní kámen, umožňuje hlubokou meditaci, otevírá srdeční čakru, vede k pokoře. Chrání před elektromagnetickým zářením a před negativitou jakéhokoliv druhu. Pomáhá svobodně se vyjádřit, pročišťuje staré emoce, zlepšuje náladu v obdobích citových problémů a depresí. Navrací nevinnost těm, kteří museli příliš rychle dospět.Tiší vztek, nervozitu a strach. Podporuje soustředění, pomáhá přitahovat lásku.

KYANIT

Náleží receptivní energii, elementu vody, planetě Neptun. Čistí a harmonizuje čakry a meridiány, velmi účinně působí na krční čakru, čímž posiluje komunikaci a příznivě pomáhá všem lidem, kteří používají hlas pro svou práci. Vede majitele, aby říkali pravdu. Je to silný vysílač a zesilovač energie. Odstraňuje bloky, stres, strach, zklamání. Pomáhá s logickým myšlením. Neudržuje v sobě nic negativního.

LABRADORI

Barva : bezbarvá, šedobílá, namodralá, černá s měnivě barevnými efekty, četné příměsy působí různá zabarvení
Jeho další druhy - SPEKTROLIT a BYTOWNIT
Labradorit je v prvé řadě kamenem intuice, meditace, aury a ochranného obalu.
Pomáhá nám prosvětlit vzpomínky, které již šednou a ztrácejí se za clonou času, zejména v krušných dobách, kdy se zdá všechno marné a zbytečné, kdy propadáme depresím. Pomáhá nám sejít z povrchu iluzí do hloubi nitra a znovu v sobě objevit pevný bod, věčný pramen života, zklidnit nespokojenou duši. Usnadňuje nám návrat do dětství a tím nám umožňuje v sobě objevit a zpracovat blokády, které v nás po dlouhé roky ležely jako těžký kámen.
Mentálně rozšiřuje naše obzory a vede nás krok za krokem k uskutečnění našich ideí. Na čakře hrdla podporuje schopnost přesného vyjadřování. Před projevem nebo ústní zkouškou se doporučuje vkládat pod jazyk labradoritový oblázek.
Mírní pocity chladu a preventivně nás chrání před nachlazením. Tiší bolesti páteře a kostí, zejména labradoritová voda úspěšně léčí revmatismus a dnu, snižuje vysoký krevní tlak, stabilizuje srdeční rytmus a podporuje samoléčebný proces celého organismu.
Ovšem nejpodstatnější a nejvýraznější pomoc nalezneme v jeho schopnosti stabilizovat naši auru, která nás chrání před nepříznivými vlivy okolí.
Spektrolit - podobných vlastností a podobného vlivu na naše zdraví jako labradorit, aktivuje zejména brzlík, čímž přímo posiluje buněčný obranný systém. Má silnější účinek při odstraňování citových a psychických blokád. Čistí mysl.
Bytownit - kámen průzračných duhových tónů, svou jemnou vibrací čistí a posiluje naši auru a chrání ji před nepříznivými vlivy (brání před vykrádáním naší energie)
Labradorit a bytownit jsou individualisty mezi kameny. Mají-li nám dobře sloužit, nesnesou ve své blízkosti žádný jiný minerál kromě vlastního druhu.
Očista : Kameny čistíme pod proudem vlažné vody a protože jsou velmi citlivé na prudké změny teplot, nabíjíme je raději rovněž ve vodě a dobrou hodinu na slunci!

LAPIS LAZULI

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu vody. Povznášející duchovní kámen,výborný pro meditace, přináší klid, působí proti depresi, rychle odstraňuje stres a přináší hluboký klid a mír. Ochranný kámen, především pro děti. Dodává odvahu, zvyšuje psychické vědomí. Udržuje v rovnováze 5. čakru a otevírá 6. čakru. Přináší soucit, poctivost a čestnost. Odstraňuje potíže s komunikací, učí naslouchání druhým. Odhaluje vnitřní pravdu, umožňuje sebevyjádření bez lpění na kompromisech. Podporuje kreativitu, zesiluje myšlenky a vnáší do nich jasný pohled. Upevňuje vztahy, odstraňuje krutost a strádání.

MAGNETIT

Barva : černá s kovovým leskem
Magnetit několikanásobně koncentrovaný oxid železa, říká se mu "Herkulův kámen", zemité eneegie a žáru, který byl zrozen v nitru Země, aby nás zbavil utrpení a běd.
Magnetit, kámen jasného rozumu a čistého vědomí. Položen na čakře čela nám pomáhá během meditace lépe se soustředit, zcela rozpustit dotěrné myšlenky, které soustředění brání. Podporuje v nás v čisté ideály, schopnost rozlišit podstatné od nepodstatného a podle toho cítit a jednat. Tiší naši nervozitu a rozčílení. Svoji polaritou, jing a jang, nás osvobozuje od blokád, učí nás žít volně a svobodně, v harmonickém souzvuku s přírodou a jejími neměnnými zákony. Je to dobrý ochranný kámen.
Je mu připisován nespočet vlastností i mnohé schopnosti pozitivně ovlivňovat nejrůznější nemoci a obtíže. Jedná se zejména revmatismus, kloubová onemocnění, dnu, neuralgické i bolesti hlavy, pocity nevolnosti, bederní ústřely, svalová napětí, křeče, problémy páteře, nízký tlak, nedokonalé prokrvení rukou a nohou, plicní záněty, jaterní nemoce a s nimi související očista krve, žlučník, anemické projevy, slabost močového měchýře, diabetes, střevní potíže, impotenci, slabost zraku, slznatost očí, nadměrný pot, zlomeniny.
Magnetit krystalového tvaru zejména aktivuje činnost žláz a energetický potenciál, jeho vyrovnané proudění v těle. Regenerací buněk brání předčasnému stárnutí. V neposlední řadě podporuje léčbu nádorových onemocnění v počátečním stadiu. Ve všech těchto případech se doporučuje masáž oblázkem.
Očista :Opláchneme jej jen krátce ve vlažné vodě, okamžitě osušíme a nabíjíme, nejlépe na drůze křišťálu, jednu až dvě hodiny na přímém slunci.

MAGNEZIT

Barva : bezbarvý, bílá, šedá, nažloutlá, hnědá
Svou bělostnou zemitou barvou magnezit symbolizuje čistotu, nevinnost a volnost. Brání před falešnými přáteli, jejich intrikami a falešnou láskou.
Magnezit je v prvé řadě kamenem očistným. Psychicky posiluje naši vůli a takto pomáhá našemu úsilí zbavit se závislosti na všem, co ohrožuje zdraví a zatěžuje organismus.
Pomáhá nám vyrovnat se i s nedostatky, jež nemůžeme odstranit, jako je např. invalidita, tělesný vzhled...
Učí nás v pravdě se milovat, neboť najdeme-li zalíbení sami v sobě, máme ty nejlepší předpoklady prokazovat lásku také všemu živému i neživému kolem nás. Jeho největší vliv je ve vedlejších centrech v oblasti dlaní, ale můžeme jej použít také ve všech ostatních čakrách, jež potřebují zbavit blokád a očistit.
Jelikož je naše dnešní prostředí vlivem stále se stupňujícího růstu průmyslových odpadů plně jedovatých zplodin a látek, které se soustřeďují ve vodě, v ovzduší a následně i v pokrmech, je právě magnezit pro náš zdravý život velmi potřebný tím, že napomáhá organismu vylučovat tyto nečistoty z těla ven. Jeho zemitá bělavá barva v nás vyrovnává bioenergetické proudy, čímž současně i pročišťuje a ozdravuje celý organismus. Konkrétně se magnezit doporučuje při neuralgických bolestech, jako je např. bolest hlavy, zubů, zad, při zánětech vedlejších dutin, při revmatismu, svalových napětích, křečích žil, žaludku a střev, při žlučníkových kolikách a kostních onemocněních.
Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, aktivuje funkci štítné žlázy a posiluje krevní oběh. Magnezitová voda pročišťuje krev, pomáhá v léčení cyst a při prostatě. Zevně snižuje nadměrné pocení. Její pravidelné užívání ráno na lačný žaludek a během dne vždy před jídlem odvodňuje a tiší hlad, čímž přirozeným způsobem brání sklonu k obezitě.
Očista : Pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody, nejlépe společně s křišťálem. Nabíjíme jej bez obav opět spolu s křišťálem za úplňku, nebo dobrou hodinku na přímém slunci.


MALACHIT

Barva : zelená, v řezu s proužkovanou strukturou nebo s květnatou kresbou, skelný až diamantový
Malachit byl již od antických dob považován za typicky ženský kámen, jelikož symbolizoval ženské vlastnosti - smyslnost, svůdnost, spanilost, rozmařilost a zvědavost. Po staletích byl malachit používán jako barvivo.
Tento zemitý kámen nám připomíná, že se náš život skládá ze světlých a tmavých tónů, což nemůže ani jinak být v našem podvojném světě. Život je plný protikladů, bez nichž ani není života. Malachit nás učí s trpělivostí a klidem přijímat i zlo, neboť i zklamání, nepřízeň osudu a neúspěch mají smysl. Platíme jimi daň za zkušenosti, které mají podstatnou cenu pro náš další vývoj. Kdo na cestě životem pozná vlastní slabosti a chyby a poučí se z nich, tomu se stane při jejich odstraňování malachit spolehlivým druhem a pomocníkem.
Tento silný kámen, který se nikdy neopakuje, který si v každém úlomku zachováná svou vlastní individualitu, podporuje koordinaci našich obou mozkových hemisfér, čímž uvádí do harmonie a rovnováhy cit a rozum. Probouzí v nás lásku ke všemu živému. a sounáležitost s přírodou a jejími zákony.
Malachit je rovněž kamenem kreativity a změny. S jeho pomocí snadněji odstraníme vzory a blokády, které nám brání intenzivně, každým okamžikem prožívat život v celé jeho rozmanitosti a kráse. Učí nás, že jen v pohybu a dobrodružství má náš život na Zemi cenu. Malachit neutralizuje i citové problémy, probouzí v duši harmonii a mír. Pomáhá nám vyzvednout potlačené pocity do vědomí a tam je zpracovat a jednou provždy se jich tak zbavit. Pomáhá nám překonat nemístný ostych, který nám zabraňuje projevit city a pocity navenek. Duševně v nás udržuje vnitřní pozornost, která nám umožňuje činit rychlá nicméně intuitivně správná rozhodnutí.
Položen v centru srdce příznivě ovlivňuje srdeční činnost, na ostatních čakrách, zejména v období rekonvalescence, sebe uzdravující proces organismu. Můžeme jej pokládat i přímo na postižené místa. Jeho zklidňující očistná energie mírní bolesti, jejichž hlavní příčinou bývají zánětlivá onemocnění, ale i citově zraněná duše. Posiluje sebeobranné reakce organismu. Podporuje funkci žaludku, pankreasu a sleziny. Doporučuje se při oslabení zraku, astmatických potížích, kolikách, otravách, revmatismu, menstruačních a porodních bolestech.
V žádném případě se nedoporučuje užívat malachit ve formě prášku vnitřně. Malachitovou vodu používat jen uvážlivě!
Očista :Jelikož je malachit citlivý na kosmetiku a pot, ztrácí lesk a proto bychom jej neměli nosit trvale přímo na těle. Po očistě vodou kámen okamžitě osušíme. Na horském křišťálu ho nabíjíme několik hodin na denním světle!

MĚĎ

Barva : měděně červená až hnědá, oxidací tmavne, příměsi FE a AU, kovový
Měď je ze všech drahých kovů svým výskytem nejhojnější, a to nejen v ryzí formě, nýbrž i v oxidačních zónách jako podstatná součást jiných minerálů. Pro svou tažnost a kujnost si jako snadno opracovatelný materiál získala oblibu již u prvních civilizací.
Zařazení tohoto kovu pod určitou čakru by bylo velmi nesnadné, neboť svým vlivem, charakterem a vlastnostmi působí téměř ve všech centrech jako prvek očisty a energie, která svou hutnou zemitou vibrací boří veškeré blokády. V ryzí formě je její největší síla v nižších centrech, přičemž jakožto základní součást minerálů oxidačních zón malachitu, chryzokolu a azuritu, ovlivňuje centra vyšší, čakru srdce, hrdla a čela.
Posiluje koncentraci, podporuje sebedůvěru a sebevědomí, zahání apatii, vyrovnává citové výkyvy, tiší neklidné srdce, rozčílení a hysterii. Tlumí strach a obavy ze smrti. Oživuje fantazii, smyslnost a sexuální potenci. Zdravotně je měď zejména účinným protizánětlivým prostředkem. Vnitřně, pro orgány - měděnou vodou a zevně přímým přikládáním. Prvnímu centru čakře základu dodává zemitou přírodní energii.
V centru solaru plexu posiluje vegetativní nervovou soustavu. Jinak podporuje činnost jater, žlučníku, ledvin, plic, léčí vleklá onemocnění močových cest a měchýře, čistí krev, léčí chudokrevnost, reguluje krevní oběh a produkci žláz. Tlumí horečky, křeče žil a bolestivou menstruaci. Pomáhá při ischiasu, revmatických a kloubních chorobách, při epilepsii a při nočním nadměrném pocení. Posiluje imunitní systém. Ve formě vody, jako obvykle je nejideálnější užívat na lačný žaludek, je velice účinná při potírání střevních plísní. Podporuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám, např. chřipka, spála, zánět příušnic. Umožňuje také klidný a osvěžující spánek.
Očista : Měď opláchneme krátce pod proudem vody, osušíme a necháme nabít hodinu až dvě na přímém slunci. Měděná konev se doporučuje omýt citrónem se solí

MĚSÍČNÍ KÁMEN

Receptivní kámen, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody. Je úzce spjat s Měsícem a intuicí, přitahuje lásku, úspěšně řeší problémy mezi milenci, zajišťuje klidný spánek, pomáhá při nespavosti, mírně ochranný zvláště na cestách, obnovuje a uchovává mladistvý vzhled a přístup, vytahuje na povrch věci uzavřené v podvědomí, uklidňuje rozbouřené city a přehnané emotivní reakce, vyvolává srozumitelné živé sny hlavně za úplňku, udržuje v rovnováze mužskou a ženskou energii, na čakře solar plexu ukáže staré nefunkční citové způsoby jednání a pomáhá je odstranit.

MODRÝ TURMALÍN

aktivuje krční čakru a třetí oko, podněcuje touhu po duchovní volnosti a uvolňuje schopnosti sebevyjádření. Barva kamene napomáhá rozvoji mentálního vědomí, vyvolává vize a otevírá cestu k službě druhým, věrnosti, etickému jednání, toleranci, lásce a pravdě. Vysílá paprsky míru a odhaluje zdroje smutku společně se zablokovanými emocemi, které vynáší citlivě na povrch, kde je léčí a rozptyluje. Napomáhá rozvíjet smysl pro odpovědnost, a umožňuje harmonii s okolním prostředím, brání tomu, aby na nás ulpělo cokoliv negativního. Působí na plicní a imunitní systém a mozek, napravuje nerovnováhu tekutin, léčí ledviny a močový měchýř, brzlík a štítnou žlázu; upravuje chronické bolesti krku, pomáhá proti nespavosti a nočnímu pocení; léčí dutiny, bakteriální infekce, hrtan, jícen a zrak. Léčí popáleniny a brání tvorbě výrazných jizev.

MORGANIT

Morganitje kámen, který velmi účinně odstraňuje stres. Má blahodráné účinky na nervovou soutavu a její následné zklidnění a harmonizaci. Vyvolává lásku a udržuje ji. Aktivuje a pročišťuje srdeční čakru a vytváří prostor pro skutečné užívání si života. Pomáhá rozpoznat nenaplněné citové potřeby a nevyjádřené emoce. Zahání negativní a nepříznivé myšlenky. Udržuje citovou složku osobnosti ve vyrovaném stavu. Nosí se k utišení strachu, jako ocharna proti černé magii, očarování a psychické manipulaci. Pozvedává radost a optimismus.

Léčebné užití:Léčí nemoci způsobené stresem, problémy spojené se srdcem, zmírňuje jaterní onemocnění, pomáhá při očních potížích, dýchacích potížích - zejména astmatu, plicních onemocněních. Léčí impotenci

NEFRIT

Léčebné využití: pomáhá tělu léčit se, přičemž působí na nefyzické problémy, jež nemoc způsobily, léčí ledviny, močový měchýř, srdce, žaludek, kyčle, slezinu, detoxikuje, obnovuje buněčný a kosterní systém, zvyšuje plodnost, pomáhá při porodu

Užití: prosperita, peníze, ochrana, láska, dlouhověkost, moudrost, léčení

Vlastnosti: receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu vody.

Je starodávným, posvátným kamenem Dálného východu, jenž přitahuje lásku, má sílu prodlužovat život, přitahuje peníze, dodává prosperující energii při obchodních jednáních, pozvedává moudrost ducha, chrání před neštěstími a nehodami, pomáhá předcházet nemocem a zdravotním obtížím. Je symbolem čistoty a vyrovnanosti, přináší do života harmonii, štěstí a přátelství. Uvolňuje emoce a podrážděnost, uklidňuje mysl. Jako kámen snů, položen na čele, přináší sny nahlížející do hloubky našeho nitra.

OBSIDIÁN

Barva : černá, šedá, černohnědá, sříbřitá, zlatistá, namodralá, nazelenalá, s bílými krystalky (vločkový), duhový, skelný
V paleolitu byl obsidián používán pro svou snadnou opracovatelnost, trdost a ostrý lasturnatý lom, hojně používán na výrobu pracovních nástrojů, nožů a zbraní. U indiánských kmenů se pro svou moc prohloubit vnitřní a fyzické schopnosti a zrakovou bystrost stal důležitým kultovním předmětem.
Obsidián - sopečné sklo je vyvržené u útrob Země. Přestože je znám a uctíván v mnoha barvách a odstínech, černá je ctěna a známá nejvíce.
Černý obsidián má vliv na vedlejší čakry chodidel, přesto jej však můžeme použít i ve vyšších centrech, dokonce i v čakrách duchovních. Během meditace nás zavádí do našeho nitra, do podvědomí a nechá nás tam poznat vše, co před sebou ukrýváme. Jeho černá hluboká zář, temné světlo žáru a ohně zemského nitra tam dokáže rozlomit a rozrušit veškeré blokády, jež brání našemu prohlédnutí a následné důkladné očistě. Je to radikální očista a proto se doporučuje přibrat si na pomoc i krystal křišťálu, jehož bílá zář vnese do těchto hlubin ozdravující světlo, které nám pomůže lehčeji překlenout tento bolestný proces.

OLIVÍN

pomáhá překonávat pocity odcizení, zklidňuje mysl, rozvíjí mentální schopnosti, tiší smutek, přecitlivělost a sebelítost, zlepšuje náladu, zvyšuje schopnost snášenlivosti, pocity lásky, zlepšuje mezilidské a manželské vztahy.
Celkově očišťuje a vyvažuje organismus, podporuje látkovou výměnu, zažívání, správnou funkci jater a ledvin, zvyšuje sexuální potenci a touhu, pomáhá při škytavce, ženských potížích, odstraňuje z těla jedy a je účinný při léčbě a odstraňování následků po kousnutí hmyzem.
Léčí zácpu a nemoci střev, infekce, kožní onemocnění a plísně, dnu, revma a účinný je i u některých psychických poruch, zejména schizofrenie, úzkostných stavů a fóbií.
Malá zajímavost zejména pro ženy. Má schopnost udržet pevné a pěkně tvarované poprsí a pomáhá při frigiditě.
Čištění a nabíjení:
Vyžaduje velmi časté čištění a dlouhé nabíjení na přímém slunci.

ONYX

Projektivní kámen, přiřazen planetám Mars a Saturn a elementu ohně. Je to ochranný kámen, brání a ochraňuje před negativitou vědomě namířenou proti vám, v konfliktech všeho druhu, chrání život, dodává sílu, pomáhá v těžkých a nesrozumitelných obdobích, při mimořádném fyzickém i citovém vypětí, spojuje s jednotou vesmíru, zaměřuje naši energii jedním směrem, přináší ráznost a vytrvalost, dovoluje stát se pány svého osudu, poskytuje poučení z minulosti, zvyšuje sebedůvěru a sebekontrolu, léčí stará traumata ovlivňující současný život, snižuje strach a obavy. Udržuje v těle rovnováhu energií jing a jang.

OPÁL

Pro svůj opalizující vzhled může být přiřazen všem energiím, planetám a elementům. Obsahuje barvy i schopnosti všech dalších kamenů, proto může být nabit a naprogramován každým typem energie, přináší štěstí a odhaluje naši vnitřní krásu, probouzí duševní a mystické vize, pomáhá při astrálních projekcích, dokáže pohlcovat i vysílat, je karmickým kamenem, učí nás, že vše, co vyšleme se nám vrátí zase zpátky, je i ochranným kamenem a může nás učinit "neviditelnými", pomáhá objevit a projevit skutečné vlastní já, rozvíjí naše psychické síly, zesiluje zvláštnosti charakteru a odhaluje osobní vlastnosti, které je třeba přeměnit, vnáší do života světlo, spontánnost a umělecké sklony. Zesiluje city a odstraňuje zábrany, vyvolává věrnost a loajalitu.


PYRIT

Barva : zlatožlutá, kovový, krychle, osmisměry, pětiúhelníkové dvanáctistěny
Pyrit je spolu s křemenem a kalcitem nejrozšířenější minerál. Již v Egyptě používán jako šperkový materiál.
Tvarem chladná a současně zlatou září ohnivá krása tohoto kamene, symbolizující moudrost a intelekt, nás podněcuje hledat a nakon


RODONIT

Projektivní kámen, přiřazen planetě Mars a elementu ohně. Přináší citovou rovnováhu, navozuje pocit lásky, uzemňuje energii, odstraňuje následky šoku a paniky, pomáhá v případech závislosti na jiných osobách, sebepoškozování nebo následků zneužívání, hojí citová zranění z minulosti, dodává schopnost odpouštět, vytváří vědomí nezištné lásky sami k sobě, pomáhá odradit od pomsty, budovat důvěru, zůstat v klidu ve stresových situacích, vyvarovat se pochyb, přehmatů a zmatků, vyvažuje tělesnou a duševní energii, svému majiteli pomáhá dosáhnout nejvyššího možného potenciálu. Čistí a aktivuje činnost srdce a srdeční čakry.

RODOCHROSIT

Patří energii projektivní, elementu ohně, planetě Mars. Propůjčuje mimořádnou energii při zvýšené fyzické aktivitě, uklidňuje tělo a emoce, zbavuje stresu, má dynamické a pozitivní sklony. Přináší lásku a soucit, léčí následky sexuálního zneužití, pomáhá srdci smířit se s odmítáním a bolestí. Čistí základní čakru a solar plexus. Vytahuje na povrch pravdu a učí, jak jí porozumět. Zahání depresi, zlepšuje duševní i rozumové schopnosti, učí uvědomění si vlastní ceny a vnáší světlo do našeho života.

RUBÍN

Patří energii projektivní, elementu ohně, planetě Mars.Je to kámen bohatství i ochrany. Vytváří štít proti všem druhům útoků. Představuje sílu a energii. Uvádí do rovnováhy činnost srdeční čakry. Podněcuje touhu po životě a sexuální aktivitu. Zahání strach, smutek a negativní myšlení. Zajišťuje klidný spánek bez nočních můr. Zlepšuje motivaci, směruje k realistickým cílům, vybízí nás vydat se za svým štěstím, zastavuje zlost a negativní energie a přeměňuje je v pravý opak. Dodává odvahu, navozuje pozitivní stav mysli a pomáhá tvrději čelit útokům během hádek a názorových střetů.

RŮŽENÍN

Růženín byl již od antických dob ctěn a nošen jako kámen lásky a srdce. V dnešní době prudkého technického rozvoje, který ovlivňuje znečišťování ovzduší jedovatými látkami a zářením, získává růženín stále na významu jako prostředek neutralizující nezdravé prostředí na náš organismus.
Svými jemnými růžovými tóny v nás probouzí cit něžnosti, mírnosti, přátelství a nesobecké lásky. Pomáhá nesmělým milencům projevit své dosud ukrývané pocity, otevírá srdci a smyslům veškerou krásu přírody, je jako pohlazení pro duši. Růženín prohlubuje vnímavost našich smyslů k umění, zejména k hudbě, dokáže bez potřeby slov v naší duši rozkmitat jemné a ozdravující vibrace. Oživuje v nás fantazii, bohatou inspiraci a tvořivého ducha. Při řešení problémů a při komunikaci s lidmi nás učí trpělivosti ponechat věcem potřebný prostor a čas, neboť jen přirozeným postupem dojdeme nejbezpečněji k cíli. Učí nás věnovat pozornost jiným náhledům, třebaže opačným, která nám pomohou rozšířit obzor.
V duchovní rovině nás provází na naší cestě hledání jako strážný anděl. S jeho pomocí se ubráníme všemu špatnému a hrubému, co nás při naší slabosti někdy strhuje zpět. Při meditaci nám pomáhá otevřít srdce nadsmyslové lásce, která nezná potřebu vlastnit.
Zdravotně je těžiště jeho vlivu v centru srdce, kde čistí, uklidňuje a posiluje vše, co souvisí s jeho činností a psychosomatickými poruchami, které mají příčinu v poraněných a posléze potlačených emocích. Dále pomáhá v léčení nemocí pohlavních orgánů u žen i u mužů a neplodnosti. Vydatným pomocníkem je i při krevních onemocněních, jako je anémie a leukémie.
Vnitřně užívaná růženinová voda neutralizuje jedy, které v sobě denně hromadíme, zejména nezdravou životosprávou, ale i špatnými myšlenkami a jednáním. Povrchově léčí kožní záněty. Masáží dosáhneme prokrvení pokožky.
Všeobecně se doporučuje umístit větší kus růženínu jednak v blízkosti přístrojů s elektromagnetickým zářením (televize, počítače atd.) a také tam, kde je nebezpečí stálého tzv. elektrického smogu - zejména v ložnici, kde přebýváme nejvíce času. Doporučuje se pro klidný a nerušený spánek umístit spolu s růženínem nedaleko lůžka černý turmalín nebo záhnědu a křišťál.
Očista : U kamenů pro léčení provádíme očistu vodou po každém použití, u kamenů do bytových prostor jednou týdně. Jelikož růženín při pobytu na slunci ztrácí svou barvu, nabíjíme jej raději na nepřímém slunci. Oživením pro růženín je pobyt u křišťálu nebo ametystu.

RYOLIT

Barva : zelená až hnědá s namodralými chalcedonovými vrostlicemi
Ryolit, kámen jasného vědomí, nám pomáhá vidět se a vnímat bez příkras a falešných představ takové, jací skutečně jsme. Poznání sebe sama je nezbytným předpokladem poznání duchovního, poznání, že ono živoucí tělo z masa a krve, které tak často mylně považujeme za své pravé Já, nejsme my, nýbrž jen zhmotnělá duše, která se za něj svými smysly vydává. Duševně nám ryolit pomáhá určit skutečný stav a hranice našich možností a snah, držet se objektivních skutečností a nepropadat iluzím či vysněným přáním. Prohlubuje soucit a pozornost k potřebám našich bližních, upravuje anrušené mezilidské vztahy a harmonizuje rodinný život.
Zdravotně posiluje imunitní systém, odolnost vůči virovým epidemiím a infekcím. Podporou nervového vegetativního systému harmonizuje srdeční rytmus, trávení a činnost žláz. Pomoc při Parkinsonově nemoci a skleróze multiplex. Vnitřně užívaná ryolitová voda aktivuje látkovou výměnu a zevně pomáhá při kožních nemocech.
Leopardový jaspis
Kámen zdravého rozumu, chrání nás před náhlými výkyvy nálad, chronickou nedůvěrou a žárlivostí, přičemž i v případném zklamání a podezření nám pomáhá si nadále zachovat chladnou hlavu. Podporuje náš láskyplný vztah k přírodě - v případě zvířat před vyhynutím.
Zdravotně, jako kámen očisty a odvodnění, posiluje a reguluje funkci jater, žlučníku a ledvin. Mírní jejich bolesti a pomáhá v léčbě. Masáží oblázkem uvolníme svalové křeče a jeho vodou, užívanou na lačný žaludek, zmírníme žaludeční nervozitu, podpoříme trávicí trakt a pomáhá při ledvinových kolikách způsobených pískem a kameny.
Hvězdicový achát
Ctěn jako talisman. Posiluje imunitní systém, podporuje funkci jater a žláz, vyrovnává duševní rovnováhu. Nošen, hlazen a převracen v rukou nás ochraňuje před depresivními stavy a stavy splínu a beznaděje.
Očista : Pod proudem vlažné vody nebo přes noc v misce vody nejlépe společně s křišťálem. Všechny ryolitové druhy můžeme bez obav a libovolně dlouho nabíjet na přímém slunci.

SAFÍR

Patří energii receptivní, elementu vody a Měsíci. Je to posvátný kámen, kámen moudrosti, míval velký význam ve věštírnách např. v Delfách. Velmi účinný při léčení čaker. Rozvíjí čakru třetího oka, pomáhá při meditaci. Přináší klid, ochraňuje lásku, podporuje věrnost. Přitahuje bohatství a prosperitu. Pomáhá při soudních procesech, pokud jste v právu.Potlačuje depresi a udržuje rovnováhu v těle. Umožňuje soustředění, uklidňuje mysl, zbavuje nežádoucích myšlenek a napětí. Potlačuje depresi a duchovní zmatek. Odstraňuje zklamání.

SELENIT

Náleží receptivní energii, planetě Měsíc, elementu vody. Jedná se o velmi silný krystal, výborný pro duchovní práci. Otevírá korunní čakru, podporuje telepatii, komunikaci s anděli a duchovními průvodci. Udržuje klid a mír. Učí nás, jak co nejlépe řešit problémy, umožňuje proniknout k jádru věcí a uklidnit zmatek v duši.

SERAFINIT

Barva : temnozelený až zelenošedý se stříbrnými vlákny. Monoklinická krystalová struktura.
Serafinit je vzezřením neobvyklý a hodně připomíná kouzlo. Jeho vláka vypadají měkce a připomínají ptačí křídla. Jediné naleziště je u Bajkalu, jezera na Sibiři.
Mystické vlastnosti : Zelená je barvou fyzického ozdravení a téměř černý odstín přidává serafinitu kotvící schopnosti. Stříbrná je téměř bílá a symbolizuje ducha a ok nefyzické energie. Proto serafinit zosobňuje tělesno proniklé světlem ducha. Dodává tělu vyšší vibrace.
Často se mu říká "Andělský kámen", protože nás ladí na vyšší vibrace a pomáhá v komunikaci s anděly. Podporuje intuici, vnímavost a ostražitost. Zvyšuje smysl života a poskytuje nám vnitřní sílu, která nás pak dovede na místo cíle. Je to kámen osvícení par excellence.
Působí na koncentraci a povzbudivě, dělá nás chápajícími a citlivějšími. Pomáhá nám vidět věci bez zkreslení, udělat ta správná rozhodnutí a poté podle nich i žít, přežít chaotické období tím, že nám ukazuje v chaosu systém.
Pomáhá lidem, kteří nemají vztah k vlastnímu tělu, aby dokázali ocenit tento zázrak fyzické formy.
V magii se používá při všech formách transformace a transmutace.
Aktivuje a harmonizuje čakry, pomáhá energii Kundalíni vystoupat výše a vytváří harmonii mezi naší fyzickou a univerzální energií. Pokládá se obvykle na srdeční čakru, kterou chrání a vysílá bezpodmínečnou lásku, ale lze jej použít s kteroukoliv čakrou na vyvážení a rozproudění energie. Přes korunní čakru nám pomáhá se napojit na vyšší vibrace.
V meditaci si představujme, jak po stříbřitém vzorku klouže světlo a léčí naše vlastní tělo.
Serafinit narušuje staré, nefunkční vzorce chování, bortí je a vytváří místo pro nové chování - pro očistu.
Nejlepší je s ním meditovat : trochu rozostřeným pohledem se podíváme na jeho vzor, zavřeme oči a snažíme se si představit, že nás tento vzor naplňuje léčivým světlem.
Léčící vlastnosti : léčí nervy, mozkové buňky, čistí krev a vnitřní orgány, vylučuje z těla škodliviny, podporuje činnost jater a ledvin. Odkyseluje organismus a posiluje vazivo a svalstvo. Pomáhá při mražení a nedokrvení končetin. Zmenšuje jaterní skvrny na stárnoucí pokožce a pomáhá při zmírňování bolestí. Pomáhá při hubnutí, protože prý rozpouští polštářky. Zmenšuje náhlé výkyvy nálad, stres a starosti. Také výborný při únavě a udržuje člověka při bdělosti.

SLUNEČNÍ KÁMEN

Projektivní kámen, přiřazen planetě Slunci a elementu ohně. Tento kámen, silně nabitý sluneční energií, vás vnitřně prozáří. Je ochranným kamenem, dodává silnou ochrannou energii do Vašich domovů. Vnáší do života radost a světlo. Přináší hluboké spojení se světlem a Sluncem. Naučí vás nezávislosti k vašim nejbližším, a umění říkat lidem "ne". Učí, jak si řídit svůj vlastní osud. Napomáhá pozitivnímu myšlení. Působí proti depresi, pocitům opuštěnosti a dodává sebedůvěru. Pomáhá lidem při potížích způsobených střídáním ročních dob. Čistí čakry, zvyšuje intuici a dodává tělu velké množství fyzické energie v době stresů a nemocí. Přikládáním na 2. čakru zvyšuje sexuální energii.

SMARAGD

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuše a elementu země. Je kamenem úspěšné lásky, přivádí ji do našeho života, přivolává věrnost a štěstí, partnerské vztahy udržuje v rovnováze, přináší přátelství, uklidňuje city a zajišťuje

fyzickou i duševní rovnováhu, spojuje nás s přírodou, která nám pomáhá, pokud s ní jednáme v souladu, posiluje paměť, zvyšuje vnímavost, ovlivňuje vědomou i podvědomou mysl, uděluje veškeré vědění minulosti, současnosti a budoucnosti. Je též silným ochranným kamenem, během spánku zadržuje noční záření. V podnikání zajišťuje dobré obchody, podporu odbytu a zvýšení veřejného povědomí o firmě. Otevírá srdeční čakru.

SODALIT

Receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu vody. Mezi modrými kameny má nejintenzivnější vibrace, spojuje logiku s intuicí, prohlubuje meditaci a porozumění aktuálním stavům vašeho života, rozvíjí a zklidňuje mysl, potlačuje duševní zmatek, umožňuje přijímat nové informace, dodává odvahu, prohlubuje koncentraci a představivost, chrání před konflikty. Při týmové práci přináší harmonii, solidaritu a vědomí společného cíle. Odhaluje příčiny obav, fobií, pocitů viny a svazujícího jednání, zvyšuje sebevědomí.

TOPAS

Projektivní, přiřazen planetě Slunce a elementu ohně. Je to ochranný kámen proti všem druhům negativity. Mírní strach, vztek a depresi. Zabraňuje náměsíčnosti a nočním můrám. Přináší radost a hojnost, upevňuje zdraví, zaměřuje energii tam, kde je to třeba, uklidňuje, dobíjí, motivuje, přináší pravdu a odpuštění, též přízeň osudu zajišťující úspěšné dosažení stanovených cílů. Je kamenem lásky, majiteli pomůže být otevřený a dosáhnout vnitřní moudrosti, vhodný pro umělce.

TURMALÍN

Barva : Elbait - vícebarevný, Indigolit - modrá, Rubelit - růžová, Verdelit - zelená, Dravit - hnědá, žlutá, zelená, šedá, Uvit - hnědá, Skoryl - černá.
Turmalín je chemicky nejsložitější drahý kámen, který obsahuje celou řadu prvků a tím i barev.Je zajímavá nejen jeho bohatá barevná rozmanitost, ale i schopnost třením nebo zahřátím se projevovat pyroelektrickými vlastnostmi.
Vždy po celá staletí podněcoval umělce v inspiraci a mystiky ve spiritualitě.
Vzhledem k výborné energetické vodivosti a bohatství minerálních látek je turmalín silně dynamický, posilující a regenerující kámen. Je sjednocujícím a harmonizující, činitelem všech poloh našeho Já, ve vnější rovině nám vštěpuje řád a pravidla, která bychom měli s ohledem na naše prostředí respektovat, duchovně vnáší světlo do věčné tmy nadsmyslových oblastí.
Rozmanitost jeho barev jen podtrhuje jeho schopnost vyzařovat podpůrný vliv do rozličných center našeho těla. Nejznámější a nejužívanější jsou turmalíny barvy zelené a růžové, které ovlivňují srdeční centrum, barvy modré pro centrum hrdla a třetího oka a barva černá pro centra vedlejší. Pro turmalín je typické výrazné podélné rýhování krystalů a tím zprostředkovává velmi silný tok energie, která jako paprsek laseru boří blokády překonaných duševních a emotivních vzorů.
Rozsah léčebného použití turmalínu je široký. Reguluje celkový systém látkové přeměny, posiluje organismus v období slabosti a vyčerpanosti, pomáhá při pooperační rekonvalescenci.

TYGŘÍ, SOKOLÍ, BYČÍ a KOČIČÍ OKO, PIETERSIT a TYGŘÍ ŽELEZO

Barva : Tygří oko - žlutá až žlutohnědá, Sokolí oko - modrošedá, někdy s přechodem do zelena, Byčí oko - červenohnědá, Kočičí oko - bílá, šedozelená, Pietersit - šedomodré a žlutohnědé tóny, Tygří železo - směs tygřího oka, jaspisu a hematitu, barva černošedá, hnědá a hnědočervená.
Teplé barvy tygřího oka, jeho proměnlivý hedvábný lesk a hra tmavých a světlých zlatavě hnědých tónů dodává tomuto kameni fascinující životnost. Učí nás tak otevřenosti a aktivnímu pohledu na svět, vštěpuje nám vůli po seberealizaci a ukazuje nám, že celý koloběh života je v neustálém pohybu a proměně. Posiluje vůli a koncentraci, tiší nervy, zahání černé myšlenky a pocit beznaděje. Učí nás rozvaze a samostatnému rozhodování. Neméně účinně pomáhá i při těžkých duševních chorobách jako je schizofrenie, paranoia a neovladatelné jednání. Jeho léčebný efekt spočívá v tom, že dokáže celý organismus prohřát, probudit jej z malátného stavu k sebezáchovné vitalitě. Jeho centrem je pupek a solar plexus, kde kromě jiného i aktivuje sníženou funkci smyslových orgánů, jejichž oslabení bývá často způsobeno emotivními blokádami, které se zde tvoří a ukládají. V centru hrtanu mírní astmatické potíže, v centru třetího oka migrénu a silné bolesti hlavy. Aktivuje pohybové centrum vegetativního nervového systému, reguluje látkovou výměnu, podporuje funkci jater a pomáhá při hepatitidě. Jeho voda, ráno na lačný žaludek, podporuje léčbu chorob kostí a kloubů.
Byčí oko je kamenem vitální energie. V centru třetího oka posiluje sebedůvěru, paměť a koncentraci. Jeho místo je však zejména na čakře základu, kde uvolňuje svalové napětí a křeče. Aktivuje pohybové ústrojí, mírní záněty nervů a jejich průvodné bolesti.
Sokolí oko - je kamenem ostrého zraku a nikoliv jen vnějších vjemů, ale také pohledu do našeho nitra, naší duše, naší podstaty. Umožňuje nám vidět se v ostrém, nepřikrášleném. Učí nás vidět i veškeré zápory, které se podvědomě bráníme vzít na vědomí, takže se s jeho pomocí můžeme napříště vystříhat stejných a nekonečně se opakujících chyb. Získáme tak i více flexibility v pohledu na svět kolem nás, více tolerance a spoluúčasti s bližními. Vede nás k volnosti v myšlení, k nekomplikovanému přístupu k věcem. Pod jeho vlivem se naučíme brát na vědomí vlastní slabiny a s ohledem na ně i jednat. Ve fyzické rovině nám pomáhá vnitřním zrakem vidět stavbu našeho těla jako nedělitelný celek, cítit jeho energetické procesy a vědomě vnímat vše, co se v našem organismu vzájemně ovlivňuje, doplňuje a na sebe navazuje. Sokolí oko, již podle názvu, je nejpůsobivější v centru čela, ostří zrak a posiluje oslabené a unavené oči. Mírní silné bolesti hlavy a migrény, tiší astma. Prostupuje-li sokolím okem žluté nebo hnědé tóny oka tygřího, což bývá poměrně často, stabilizuje v centru solaru plexu náš pocit vlastní identity a sebedůvěry.
Tygří železo harmonizuje náš duševní život a posiluje koncentraci. Jeho největší pomoc však objevíme v podpoře našeho trvalého vnitřního klidu

TYRKYS

Barva : pomněnkově modrá, modrozelená, jablečně zelená
Tyrkys, symbol modrého nebe a moře, nekonečně průzračných výšek a hlubin, ceněn jako svatý kámen. Symbolikou barev vybízí duši k čistotě citu, mysli a jednání. Má schopnost negativní pocity a vjemy rozptýlit, případně vstřebat dříve, než se uloží a usadí v našem vědomí. Vzácná kombinace jeho barev modré a zelené nás učí udržovat duchovní ideály ve zdravé rovnováze s životní energií Země, učí nás žít s hlavou v oblacích a spevnou půdou pod nohama. Dává nám moudrost nebe, vod a země, čímž nám pomáhá naše ideje a poznatky spolu s intuitivními vjemy integrovat do praktického života. Podle tradice vytváří tyrkys kolem našeho těla silové pole, které nás chrání před zlými silami duchovního světa. Ochraňuje nás i před černou magií a škodlivými vlivy prostředí, před zářením a spodními proudy.
Avšak jeho nejvzácnější a nejpodivuhodnější předností je jeho barvoměna. V předstihu nás varuje před osudovými ranami a změnami zdravotního stavu. V negativních případech jeho blankytně modrá barva zmatní a šedavě zezelená. Krátkým pobytem na slunci se mu potom jeho jasné barvy opět navrátí. Pro svůj obsah mědi je tyrkys hodně využíván i při zánětlivých onemocněních krku, prudůšek a plic a při srdečních obtížích. Ve formě vody užívané vnitřně na lačný žaludek reguluje funkci žláz a podporuje činnost jater. Takto zbavuje náš organismus i jedů a látek, které svou přítomností blokují jeho obranný systém. Při zánětu dásní, paradentóze a bolesti zubů vodu kloktáme.
Při poruchách řeči posiluje tyrkys naši schopnost jasně a konkrétně vyjádřit myšlenky apocity. Psychické problémy a krize, které se někdy po čase projevují různými zdravotními problémy, jako je nadměrné pocení, křeče, neovladatelné pohyby, nenasystný hlad nebo bulimie, můžeme s jeho pomocí usměrnit do přijatelných mezí.
Očista : Tyrkys je choulostivý na prudkou změnu teplot, pot, oleje a kosmetiku. Proto ho raději nenosíme trvale přímo na těle a poctivě jej po každém použití čistíme ve vlažné vodě. Někdy se doporučuje nechat kámen prostě odpočinout. V tom případě ho můžeme vložit do panenské půdy, kde po několika dnech opět nabude svou ztracenou sílu. Pro jeho citlivost jej nabíjíme z přímého dosahu slunečních paprsků. Na přímém slunci jen vynímečně.

ZÁHNĚDA

Barva : hnědá v různých odstínech až do šedé, průhledný, průsvitný až neprůhledný
Záhněda je drahokamová odrůda křemene hnědé barvy různých odstínů. Černá odrůda má název Morion. Oba léčí především poruchy centrálního nervového systému, hlavně deprese.
Záhněda se uvádí jako příklad symbiózy světla tmy a že nemusí vždy stát proti sobě nebo se vylučovat a mohou dospět k dokonalé harmonii.
Tento fascinující druh křemene nám pomáhá překonávat silnou závislost na hmotných předmětech, která nás odvádí od duchovního úsilí. Na druhé straně je oporou všem, kteří se neumějí vyrovnat s materiálním světem kolem sebe, kteří žijí s hlavou v oblacích. Ukazuje jim, že se i v této fyzické rovině projevuje Boží řád přírody a vlády světla, byť bývá lidmi někdy potlačená. Jen na nás záleží probudit onu skrytou sílu světla, nechat se jí prozářit a znovu nalézt ten bájný ztracený Ráj.
Tato temná zář Záhnědy symbolizuje Zemi a Nebe, materiálno a Duchovno, v dokonalé harmonické Jednotě.
Záhněda podporuje abstraktní myšlení, učí nás získané poznatky uvádět v život a nenechat se ničím a nikým zviklat při jejich prosazování. Síla a účinnost záhnědy se projevuje nejsilněji při léčbě chronických stavů sklíčenosti a deprese. Posiluje nervy, uvolňuje vnitřní napětí a křeče, tiší bolesti všeho druhu a příznivě ovlivňuje léčbu infekčních onemocnění, vaziva a rakovinných nádorů v počátečním stadiu. Masáží valounkem záhnědy mírníme bolesti zad a vodou posilujeme svalstvo a tukovou tkáň, čímž současně bráníme tvorbě celulitidy.
Morion říká se mu černý bratr záhnědy, boří staré vzory a blokády, usazené v podvědomí. Ve formě elixíru zbavuje tělo škodlivých zplodin a jedovatých látek, tato voda se má užívat na lačný žaludek nejlépe ráno, v klidu a po douškách. Podporuje současně činnost ledvin.
Oba kameny současně pomáhají při léčení duševních poruch, které se týkají zvrácených projevů sexuality. V takových případech se doporučuje mít stále několik kamenů při sobě. Totéž platí i pro lidi, kteří trpí sebevražednými sklony a závislosti na alkoholu a drogách. Vyjímečný kámen!
Očista : Kameny, zvláště Morion, čistíme důkladněji než jiné křemenné druhy, nejlépe po náročném použití na celou noc a den. Kombinujeme očistu v misce a pod tekoucí vodou, protože umí na sebe vázat velmi škodlivé energie. Za což jsou velmi vzácné! Nabíjíme je dostatečně dlouhou dobu na nepřímém slunci, položené na nebo vedle drůzy křišťálu