ŠÍJE

Šije je úzká oblast, která musí nést a podporovat váhu hlavy a mozku, představující zhruba osm procent celkové váhy těla. Kromě dokonalého systému krčních obratlů, které drží hlavu vzpřímenou a umožňují její otáčení do všech směrů, je zde také několik velmi důležitých svalů, které jsou celými tisíci nejrůznějších každodenních pohybů hlavy značně namáhány.

Svaly šíje

• Zdvihače hlavy Tyto dva provazce svalů na obou stranách šíje jsou na jednom konci upnuté ke kostem klíčním a k hrudní kosti a na druhém konci k lebce přímo za ušima. Umožňují sklánění hlavy dopředu i do stran k ramenům.

• Horní sval trapézový Tento mohutný sval spojuje do jednoho celku záda, ramena a šíji. Je upevněn k dolní zadní části lebky a umožňuje otáčení anebo uklánění hlavy do stran či z jedné strany na druhou.

• Zdvihače lopatek Oba tyto svaly jsou upnuté k prvním čtyřem krčním obratlům a spojují vnitřní okraje ramenních lopatek, které jsou nejblíže k páteři. Umožňují mírné sklánění hlavy a pohyby ramen.

Obvyklé zdravotní problémy šíje

• Ztuhlé a napjaté svaly

Tyto problémy se vyskytují velmi často, většinou jako důsledek špatných životních návyků. Například přidržování telefonního sluchátka nakloněnou hlavou k rameni stahuje svalstvo na příslušné straně krku, které se může nadměrně napnout a začít bolet. Bolesti šíje také velmi často způsobuje nošení těžkých předmětů či tašek pouze na jedné straně těla. K uvolnění postižených svalů a obnově pohyblivosti všech těchto partií bývá masáž doslova požehnáním.

• Migrény

Svalové napětí v partiích šíje může vyvolat či zhoršit stavy migrény. Přímo při migréně není masáž vhodná, nicméně preventivní pravidelná masáž může zvýšit pohyblivost šíje, hlavy i ramen.

• Přetrvávající či opakující se bolest

Tento typ potíží často souvisí s nevhodnými návyky držení těla například při řízení automobilu nebo při práci u psacího stolu či počítače, šíji nesvědčí ani stereotypní pracovní pohyby nebo zdvihání nadměrné váhy. Masáží lze dosáhnout zmírnění bolesti a napětí měkkých svalových tkání Při dlouhodobě přetrvávajících bolestech jsou však vhodná manipulativní rehabilitační cvičení anebo pomoc odborného osteopata.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

DUCHOVNÍ PŘÍČINY BOLESTÍ ŠÍJE

Bolest šíje, jinak také "svaly stresu". Bolí to vždy člověka, který se nervuje, stresuje, skloubí se do klubíčka, stahuje hrudní koš a tím jak se hrbí, namáhá se a zkracuje tyto svaly. Je to tzv. obranný postoj, kdy se člověk ukryje do svého koše jako do ochrany. Jsou to svaly EMOCÍ. Musíme se uvolnit, rozdýchat a vyřešit daný emocionální problém.

Babský hrb za krkem
Na 7 krčním obratli, který bývá nejvíce namáhán a kde se nejvíce ukládá tuková tkáň spolu se všemi škodlivinami a hormony z těla. Je tam spleť meridiánových drah. Pomohou jak "jemné" masáže, tak pravidelní cvičení na krční páteř + protahování, hodně odpočívat, zklidnit mysl, dodržovat pitný režim a ubrat stresový život + hlavní vyřešení psychického problému. Krční páteř poukazuje vždy na to, zda člověk vnímá okolí bíle či černě. Tendence k bolestí kolem krku se vytváří a stáhnou se, když nám druzí poroučejí a hodně nás ovládají. "Kdo Vám sedí za krkem?? Je to Váš nadřízený, kolegyně, partner/ka????" "Co vše jste si na sebe nandali za úkoly, které musíte splnit a stihnout?

Bolest hlavy, migrény

Bolest z fyzického hlediska způsobuje nadměrné napětí cév v hlavě vyvolané psychickým napětím. Těmito bolesti trpí hlavně Ti, kteří si ubližují sami. Hlava, a váš mozek je přehlcen nadměrným množstvím myšlenek, přemýšlení, rozjímáním, leckdy i pitváním a filozofickým rozebíráním zbytečných věcí typu "proč jsem tomu šéfovi to řekla takhle, a né jinak, bylo to správně? nezatvářila jsem se nějak divně, co si asi myslel"? Zkrátka někdy opravdu zbytečné pitvání, které stejně není k ničemu zahlcuje mozek a ten už tu kapacitu myšlenek nezvládá a "vybuchne" jako přeplněný vařící hrnec.
Máte pocit, že vám hlava "vybouchne". Usínáte s myšlenkami co budete vařit k večeři, co musíte nakoupit, a co vás čeká v práci, mozek potřebuje také oddych a odpočinek. Jenže ten se mu nedostává a vařící napjatá hlava začne bolet. Vypněte mozek, nemyslete na zbytečnosti, nepitvejte se v minulých scénkách a rozhovorech. Ani neřešte dopředu jak vše může na 30 způsobů dopadnout a nedělejte domněnky. Zbytečně vše neplánujte, JEN prostě žijte!!!! a tolik vše neřešte a nepitvejte. Zbytečně vám to bere energii a mozek máte předimenzovaný zbytečnosti. Plujte spontálně, vypněte se na chvíli a věřte, že tím, že se budete dopředu stresovat a vymýšlet různé scénáře si stejně nepomůžete. Věřte životu a sobě, že to nějak "dobře vše dopadne".

převzato z knihy - Záhadná lymfa